Haberler

15 Nisan 2016

Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi’nde Eğitimler Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan’da kurulan Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi ve University of Medical Sciences and Technology (UMST) arasında yapılan işbirliği anlaşması neticesinde 2016 bahar döneminde 290 Sudanlı öğrenciye eğitim verecek.

Sudan’da, TİKA tarafından kurulan Afrika’nın en modern ve donanımlı merkezi olan Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda merkez, Sudan mesleki ve teknik eğitimine destek amacıyla Sudan’da bulunan Üniversitelerle de işbirliğine önem veriyor. Bu kapsamda University of Medical Sciences and Technology (UMST) ile yapılan işbirliği anlaşması neticesinde 2016 bahar dönemi için 290 Sudanlı öğrenciye, Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi’nde temel mesleki eğitim verilmesine karar verildi. Proje kapsamında 170 öğrencinin Mart ayı içerisinde eğitimleri tamamlanmış olup, 120 öğrenciye ise Mayıs içerisinde eğitimleri verilecek.

Öğrencilere eğitim programı kapsamında, Kaynakçılık, Mobilya ve Dekorasyon, İklimlendirme ve Soğutma, Makina ve CNC, Elektrik bölümlerinde eğitimler veriliyor. Üniversite yetkilileri, TİKA Sudan Koordinatör Yardımcısı Bora Avcı, Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkez Müdürü İlkay Özeroğlu, Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi Öğretim Elemanları, Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkez Öğrencilerinin hazır bulunduğu tören ile öğrencilere sertifikaları ve Merkez yöneticilerine ise üniversite tarafından teşekkür plaketleri verildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın Mezar-ı Şerif ilinin en eski liselerinden olan Bahter Lisesi’ne 42 sınıflık modern bina dışında; fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları yanında kütüphane, bilgisayar sınıfları ve konferans salonu yapıldı. TİKA...