Haberler

15 Ağustos 2017

Sudan Mesleki Eğitim Merkezi’nde Mesleki Eğitim Programları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kurulan Sudan Hartum Mesleki Eğiticilerin Eğitim Merkezi mesleki eğitimlerde ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor.

Hartum’da TİKA’nın katkılarıyla kurulan ve yılda yaklaşık 1000 Sudanlı mesleki eğitimcinin eğitim gördüğü TİKA Sudan Türkiye Mesleki Eğiticilerin Eğitim Merkezi faaliyetlerine devam ediyor.  Merkez’de Mekatronik, Elektronik, Elektrik, CNC (Makine Nümerik Kontrol), İklimlendirme – Soğutma ( Klima ve Buzdolabı), Kaynakçılık, Mobilya, Bilgisayar, Otelcilik-Turizm,  Tekstil Konfeksiyon Bölümlerinde sertifika programları gerçekleştiriliyor.  Temmuz ayı başında TİKA tarafından başlatılan proje kapsamında Cibuti’den gelen klima ve mobilya teknik öğretmenlerinden oluşan toplam 10 kişi eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını aldı.

Öte yandan Sudan’ın sosyal ve ekonomik ve teknik altyapı açısından önemli eksikleri bulunan Doğu Darfur Eyaletinden seçilen 3 kadın ve 7 erkek teknik öğretmene de tekstil, bilgisayar  klima- iklimlendirme eğitimleri de başladı. 15 gün sürecek eğitim sonunda öğretmenler Doğu Darfur’da mesleki ve teknik eğitim kurumlarında teknik altyapıları kuracak. 

Merkezin diğer bir faaliyeti ise İş Sağlığı ve Güvenliği, İnnovasyon Yönetimi Eğitimi, Genel Bakım Sistemleri,  Bilgisayar Kurulumu ve SCADA Sistemleri, Gazaltı ve Argon kaynağı konularında 100’ü aşkın  kursiyerin yaklaşık 1 ay süren seminerleri oldu. Proje kapsamında kursiyelere ani yangın ve acil durum davranış eğitimleri, proaktif hazırlık sistemi, Bilgisayar SCADA izleme sitemi eğitimleri verildi. Sudan’da ilk defa her türlü sosyal ve mühendislik /teknik prosesin izlenmesi, takibi, kontrolü ile gaz altı ve argon kaynaklarında en son sistemlerin eğitimleri de yine aynı proje kapsamında uygulamalı olarak aktarıldı.

Eğitim programları ile ilgili açıklamada bulunan TİKA Sudan Koordinatörü Celalettin Güngenci, Merkez’in tüm Afrika’ya hizmet veren bir konuma geldiğini belirterek, önümüzdeki dönemde yeni eğitim projelerine başlayacaklarını kaydetti.

Başta kursiyerler olmak üzere Merkez’i sıklıkla ziyaret eden  Hartum Valisi ve  Valilik yetkilileri, Sudan  Federal İnsan Kaynakları Bakanlığı,  Sudan’ın Eyalet Valileri, Üniversitelerin yönetici ve öğrencileri, hayranlıkla takip ettikleri eğitimlerden dolayı TİKA’ya duydukları memnuniyeti ilettiler. 

Sonraki Haber

TİKA Gönüllülerinden Ürdün'de Çevre Düzenlemesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) koordinasyonunda Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen "2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı'na" katılan ilk ekip, Ürdün'de Filistinlilere ait...