Haberler

01 Haziran 2018

Sudan’ın Güney Kordofan Eyaletinde Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan’ın Kordofan eyaletinde 2.000 aileye gıda yardımında bulunuldu.

Kordofan eyaleti başkenti Kadugli bölgesindeki gıda paketi dağıtım programına, eyalet bakanları başta olmak üzere kaymakamlar, üniversite rektörleri ve çok sayıda Sudanlı bürokrat katıldı. 2.000 adet gıda paketinin 1.200 adedi Kaduglide,  800 adedi ise Dellenc kentinde dağıtıldı

Güney Kordofan Valisi General Ahmed Mufaddal gıda dağıtım programında yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin her zaman mazlumların yanında yer aldığını söyledi. “Türkiye’deki kardeşlerimize selam olsun” diyen Mufaddal, gıda paketi alan ihtiyaç sahiplerinin başta Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün Türkiye’ye dua ettiklerini dile getirdi.

Dağıtım programları esnasında konuşan TİKA Hartum Koordinatörü Celalettin Güngenci, TİKA olarak Sudanda; restorasyon, su sanitasyonu, mesleki eğitim, tarım ve hayvancılık ve sağlık projeleri gerçekleştirdiklerini, bunların yanı sıra Sudan’da özellikle iç savaştan olumsuz etkilenen başta Darfur eyaletlerinde olmak üzere Güney Kordofanda da insanı yardımlara devam ettiklerini söyledi.

TİKA Hartum Koordinatörü Güngenci, bölgenin ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlanan gıda paketlerinin 2.000 aileye ulaştırıldığını, önümüzdeki dönemde de TİKA olarak Kadugli, Dellenc, Marwa, Garaid ve diğer bölgeler zor şartlarda yaşayan Sudanlı kardeşlerimizin sıkıntılarını gidermeye çalışacaklarını söyledi. Güngenci: “Sadece insani yardımla kalmayacağız, daha önceki dönemlerde yaptığımız gibi eğitim ve malzeme desteğinde de bulunacağız”

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan Mezarı Şerif’te Yetimlere İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansi Başkanlığı (TİKA) Afganistan'ın Belh Vilayeti Mezar-ı Şerif İl Yetimhanesinde kalan 100 yetim çocuğa Ramazan ayı dolayısıyla ikinci kez iftar programı düzenledi. Yetimhane çocuklarına yönelik yapılan Ramazan iftar programı, TİKA Mezar-ı Şerif...