Haberler

07 Kasım 2016

Sudan’da Uluslararası Laparoskopik Üroloji Eğitimi Seminerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Sudan’ın başkenti Hartum’da Uluslararası 37. Temel ve İleri Laparoskopi Ortak Eğitimi ve Laparoskopik Üroloji Eğitimi Semineri gerçekleştirildi.

TİKA’nın katkıda bulunduğu Uluslararası 37. Temel ve İleri Laparoskopi Ortak Eğitimi ve Laparoskopik Üroloji Eğitimi Semineri,  Sudan’ın başkenti Hartum’da düzenlendi. 7 Ayrı ülkeden uzmanların iştiraki ile yapılan oturum ve sunumlarda Laparoskopik Üroloji ameliyatlarında Türkiye’de ve dünyada uygulanan yöntemlerle katılımcıların gerçekleştirmiş olduğu ameliyatların video sunumları izlenerek mesleki görüş alışverişlerinde bulunuldu.

Programda özellikle Türk doktorların kullandıkları yeni tekniklere ait sunumları büyük ilgi gördü. Başta Sudanlı doktorlar olmak üzere Portekiz, Mısır ve Azerbaycan’dan katılan uzmanların oturumlarda video gösterileri sunulan ameliyatlarda Türk doktorların kullandıkları tekniklerden çok etkilendikleri ve kapsamlı sorulara, aldıkları cevapları dikkatle not ettikleri görüldü.

Seminerin 2. ve 3. günlerinde katılımcıların yanı sıra Sudan’dan seminere misafir olarak katılan uzman sayısının artmış olması memnuniyetle karşılandı. Laparoskopik ameliyatların video sunumlarda uzmanların özellikle; üreter kating, üreter, stent, transperitonel ve transmesocolic uygulamalar ile laperascopik pyleplasti konularında kapsamlı görüş alışverişinde bulundukları izlendi. Türkiye, Sudan, Azerbaycan, Mısır, Almanya, Hindistan ve Portekiz’den katılan uzmanlar seminerin çok faydalı olduğunu, çok faydalandıklarını ve bu tür bilimsel etkinliklerin daha sık yapılmasını organizasyon komitesinden talep ettiler.

Seminer Organizasyon Komitesi Başkanı Ankara Gülhane Hastanesi Üroloji Bölümünden Prof. Dr. Yaşar Özgök seminerin kapanış oturumunda bahse konu seminere beklenenden daha fazla ilgi olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Prof. Dr. Özgök, bilimsel tartışma ve görüş alışverişlerinin çok faydalı olduğunu, bu kapsamdaki seminerlerin daha da yaygınlaşması için gayret göstereceklerini ifade ederek projeye katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Sonraki Haber

Kosova’da Vıçıtırın Eqrem Çabej Lisesi’ne Çok Amaçlı Salon Desteği

Kosova’da Vıçıtırın Kasabasında yer alan tek fen lisesi konumunda bulunan Vıçıtırın Eqrem Çabej Lisesi’ne ihtiyaç duyulan çok amaçlı solonun kurulumu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirildi. TİKA Kosova’da eğitim alanında gerçekleştirdiği projelere...