Haberler

20 Kasım 2018

Sudan’da ATKAP Kapsamında Yetişen Yerli Eğiticiler Eğitim Vermeye Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında verilen eğitimlerle yetişen yerli eğiticiler Sudan’da eğitim vermeye başladı.

TİKA, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde acil sağlık hizmetleri alanında liderlik rolü üstlenen Sudan’ın, bu görevi yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu uzman eğiticilerin yetiştirilmesine destek veriyor.

TİKA tarafından şu ana kadar 159 Sudanlı sağlık personeline Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş (ADG+) eğitimleri verilmiş, Temmuz ve Ağustos 2018'de düzenlenen eğitimlere katılan kursiyerler arasından seçilen 28 eğitici adayının 30 Eylül-12 Ekim 2018 tarihleri arasında Türkiye’de gerçekleştirilen eğitici eğitimlerini tamamlamışlardı. Daha önce verilen eğitimlerle birlikte 58 kişiden oluşan yerli eğitici havuzunu geliştirme aşaması tamamlandı.

Yerli eğiticiler ilk eğitimlerini veriyor

Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında yerli eğiticiler Türk uzmanlar gözetiminde iki kursiyer grubuna ADG+ eğitimleri vermeye başladı. Eğitimler 22 Kasım’a kadar devam edecek.

2019 yılında, 58 yerli eğitmen Sudan içinde tek başlarına, 12 İİT ülkesinde gerçekleştirilecek eğitimlerde ise  Türk eğitmenlerle birlikte eğitim vermeleri hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA Etiyopyalıların Yanında Olmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Etiyopya’nın Somali eyaletinde Qoloji kampında yaşayan Etiyopyalılara 18 bin battaniye dağıtıldı.   Etiyopya’nın Somali eyaletinde bulunan Qoloji kampı ülkedeki çatışmalar dolayısıyla yerinden edilen Etiyopyalıları barındırıyor. Kamp ekim...