Haberler

23 Temmuz 2014

Srebrenica Anma Galerisi Kapasite Geliştirme Projesi Tamamlandı

Bosna Hersek’te Srebrenitsa Anma Galerisi’nin açılışının ikinci yıldönümünde galeri bünyesinde kapasite geliştirme çalışmaları kapsamında tadilat çalışmaları yine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından sağlandı.

TİKA Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Srebrenitsa Anma Galerisi’nde TİKA’nın desteğiye yapılan ve galeriye dahil edilen bölümde, İngiliz fotoğraf sanatçısı Paul Lowe’un, Saraybosna kuşatması fotoğrafları sergilendi. Galerinin tadilatı yapılan yeni bölümlerinin açılışına Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, TİKA Saraybosna Koordinatörü Fatih Karaca, Fotoğraf Sanatçısı Paul Lowe, Srebrenitsa Anma Galerisi Müdürü ve Fotoğraf Sanatçısı Tarik Samarah ile Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacıbajriç ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış esnasında gerçekleştirilen savaş sırasında Saraybosna’da bulunan Paul Lowe’un o döneme ait fotoğrafları sergilendi. Fotoğraf Sanatçısı Lowe, açılışta yaptığı konuşmada, fotoğrafın, geçmişi bugünlerde anlatmanın en iyi yolu olduğunu belirterek, Saraybosna’nın içinde bir çok farklılığı barındıran bir şehir, aynı zamanda savaş geçmişiyle mücadele eden bir şehir olduğunu söyledi.

Sergilenen fotoğrafların yaklaşık 20 yıl önce kaydedildiğini anlatan Fotoğraf Sanatçısı Lowe, “Fotoğraf arşivime baktığım zaman neler yaşadığımızı düşünüyorum. Bundan sonra gelecek yeni nesillerin bu korkunç olayların bir daha yaşanmaması için geçmişte neler olduğunu bilmesi lazım” dedi. Srebrenitsa Anma Galerisi Müdürü ve fotoğraf sanatçısı Tarık Samarah ise Srebrenitsa Anma Galerisi’nin ikinci yılını kutladığını belirterek, galerinin, soykırımda hayatını kaybeden tüm kurbanları için yaşaması gerektiğini vurguladı ve projenin hayata geçirilmesi kapsamında verdiği destekten ötürü TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay da bu tür etkinliklerin yaşanan katliamların unutulmaması açısından önemine dikkat çekerek, 11 Temmuz 2014 tarihinde Srebrenitsa’daki cenaze törenine katıldığını hatırlattı. Srebrenitsa’nın bir insanlık ayıbı olduğunu belirten Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Erginay, “Sirebrenitsa bir soykırımdır ve unutulmaması gereken bir olaydır. Bu olayların, bu insanlık vahşetinin unutulmaması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak bunu unuturmamak benim görevlerim arasındadır. Srebrenitsa Anma Galerisi’nin oluşumunda verdiği destekten dolayı TİKA’yı tebrik ediyorum” dedi.

TİKA’nın Saraybosna Koordinatörü Fatih Karaca ise Bosna’da yaşanan acıların bir daha yaşanmaması temennisinde bulunarak, TİKA olarak gerçekleştirilen proje ve faaliyetlerle her daim Bosna Hersek halkının yanında olduklarını ifade etti. Srebrenitsa Anma Galerisi’nde ayrıca, yönetmen Bill Carter’in Saraybosna’yı özlüyorum filminin gösterisi gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Kosova Piriştine Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından Kosova’da Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne teknik donanım desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından Kosova’daki eğitime destek verilmesine yönelik gerçekleştirilen projelere bir yenisi daha eklendi. Proje kapsamında...