Haberler

05 Haziran 2018

Somalili Ziraat Mühendisleri Modern Tarımı Türkiye’de Öğreniyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Somalili mühendislere tarla bitkileri ve tarımsal laboratuvar konularında bir aylık uygulamalı eğitim verildi.

Somali’de 2011 yılında yaşanan kuraklık sonucunda açlıktan kaynaklanan ölümleri kalıcı olarak çözmek için Somali Tarım Okulu Projesi ile başlatılan tarım alanındaki çalışmalarda yeni bir aşamaya gelindi.

TİKA ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Somalili mühendislere tarla bitkileri ve tarımsal laboratuvar konularında bir aylık uygulamalı eğitim verildi. Uygulamalı Tarımsal Eğitim Programı kapsamında,  4 Somalili öğrenci Eskişehir’deki Tarımsal Eğitim Merkezinde,  6 Somalili öğrenci ise Şanlıurfa’daki Tarımsal Eğitim Merkezinde uygulamalı eğitime katılarak modern tarım tekniklerini öğrendi.

Somalili mühendislerden Omar Abdullah Askeran, ülkelerinde tarım alanı ve suyun fazla olduğunu ancak modern tarım yapamadıklarını belirtti. Ülkelerinde tarımı geliştirmek amacıyla Türkiye'ye gelerek eğitim aldıklarını ifade eden Askeran, “Burada buğday, pamuk, nohut, mercimek gibi ürünlerin nasıl üretilmesi gerektiği konusunda faydalı bilgiler aldık. Ülkemizde iki nehir ve çok güneş var ama tarlayı hazırlamayı ve ekim makinelerini kullanmayı bilmiyoruz. Sadece elimizi kullanıyoruz. Burada tohumun nasıl ekildiğini, bitkilerden nasıl yüksek faydalar alındığını öğrendik. Biz buradan ülkemize dönünce aldığımız eğitimi öğrencilerimize de anlatacağız. Aldığımız görüntüleri öğrencilerimize göstereceğiz. Ülkemizde mısır, susam ve biraz da meyve yetiştiriyoruz. Pamuğu biliyorduk ama eski yöntemlerle üretiyorduk. Şimdi burada daha modern yöntemlerle tarımı öğreniyoruz” dedi.

Osman Yasir ise ülkesinde bir lisede müdürlük yaptığını, burada edindiği bilgileri öğrencileriyle paylaşacağını dile getirdi. Ülkesinde tarım araçlarının bulunmaması nedeniyle fazla verim alamadıklarını aktaran Yasir, “Bu yüzden burada modern tarım tekniklerini öğreniyorum. Burada öğrendiğimiz her şeyi ülkemizde hem çiftçilerimize hem de öğrencilerime anlatacağım” diye konuştu.

Sonraki Haber

Sudan’ın Tarihi Sevakin Adasında TİKA İftarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan’ın Sevakin adasında Ramazan ayı münasebeti ile iftar programı düzenlendi. Ramazan ayında Sudan’da düzenlenmesi planlanan 3. iftar organizasyonu,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sonrasında proje çalışmalarının devam...