Haberler

16 Ocak 2012

Somali'de Çevre Düzenlemesi Çalışmaları Başladı

Somali'de Çevre Düzenlemesi Çalışmaları Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın koordinasyonunda, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, Türk Kızılayı’nın ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle Somali’nin başkenti Mogadişu’daki caddeler asfaltlanıp; aydınlatma ve çevre düzenlemesi için gerekli çalışmalar yapılacak.

TİKA’nın Somali Koordinatörü Abdulahad Kökdağı, yaptığı açıklamada, yol yapım çalışmaları için ihtiyaçları belirlemek ve rapor hazırlamak üzere Karayolları Genel Müdürlüğünden 3 teknik personelin Mogadişu’ya geldiğini belirterek, Somali Ulaştırma Bakan Vekili’nin, Somalili ve Türk yetkililerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

’’Elbirliğiyle bir şeyler yapmaya çalışacağız’’ diyen Kökdağı, Türk Hava Yolları’nın uçuş seferi başlatabilmesi için Mogadişu havaalanıyla ilgili çalışma başlattıklarını, çalışmalar kapsamında havaalanının etrafının çit, duvar ve telle çevrileceğini, güvenlikle ilgili önlemler alınacağını söyledi.

Bölgede Türk Kızılayı, Sağlık Bakanlığı ve Devlet Su İşleri’nin de faaliyetlerinin olduğuna dikkat çeken Kökdağı, Karayolları Genel Müdürlüğünün de desteğiyle yol yapım çalışmaları başlatacaklarını kaydetti.

Kökdağı, “Türk Büyükelçiliğinin bulunduğu cadde öncelikli olarak revize edilecek. Bu konuda kapsamlı bir çaplı bir çalışma başlattık. Yalnızca asfaltı döküp, bırakıp gitmeyeceğiz. İstanbul’dan bir parça alınacak, aynı şekilde, aynı ehemmiyet ve özveriyle yol yapılacak. Mogadişu yolu baştan sona düzeltilecek. Ana caddeler başta olmak üzere her yer asfaltlanacak, ışıklandırılacak, Mogadişu halkı karanlıktan kurtulacak. Halk akşamları da etrafı görebilecek ve rahat gezebilecek. Yol çalışmalarının ardından çevre düzenlemesi için gerekli girişimler başlayacak.’’ cümleleri ile Somali’deki yol ve çevre düzenlemesi çalışmalarına dikkat çekti.

Yol yapım çalışmalarıyla ilgili bölgede inceleme yapmak üzere Mogadişu’ya gelen Karayolları Genel Müdürlüğü Teknik Araştırma Dairesi Jeolojik Etütler Şefi Muammer Sonkaya ise bölgede öncelikle taş ocağı sorunu olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Yol yapımı için bir diğer sorunun ise yerel firmaların makine parkurlarının yeterli olmamasına dikkati çeken Sonkaya, şöyle devam etti:
’’Standart bir yol yapılabilmesi için sıcak karışım plantına ihtiyaç var. Asfalt serim makineleri gerekiyor. Taş kırmak için kullanılan konkasör cihazı var ama nitelikli değil. En kısa zamanda raporumuzu hazırlayıp TİKA’ya sunacağız.’’

Sonkaya, Mogadişu’ya ilk etapta 23 kilometre yol yapılmasının planlandığını da sözlerine ekledi.

Türk Hükümetine Teşekkür

Somali Ulaştırma Bakan Vekili Sidov Şeyh Ali Nor ise Türk ekiplerinin ülkesi için yaptığı çalışmalardan memnuniyet duyduklarını belirterek, ’’Türk hükümeti ve halkına teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda daha önce kendilerine karayolları, havayolları ve limanlarla ilgili çalışma başlatılması sözü verildiğini anımsatan Ali Nor, ’’Şimdi sözlerini yerine getiriyorlar, Allah razı olsun. Ülkemizde 21 yıldır savaş var, tüm karayolları kötü durumda. Başbakan Erdoğan geldiğinde kendisi durumu görerek, bizimle acil bir toplantı yapmış, karayollarıyla ilgili destek vereceğini ve Türkler tarafından yapılacağına söz vermişti’’ diye konuştu.

Sonraki Haber

TİKA'dan İyi Uygulama Örneği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2010 yılında Sudan’ın Darfur bölgesinde (Kuzey, Batı ve Güney eyaletlerinde) Valilikler ve Afrika Teknoloji Kenti ile işbirliği yapılarak önceden tespit edilen 12 ayrı kasabada yaşayan 20.000 yoksul...