Haberler

05 Aralık 2023

Somali'nin Tarım Altyapısı TİKA ile Güçlenmeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali'deki kuraklıkla mücadele için tarımsal altyapıyı güçlendirmek ve desteklemek amacıyla Mogadişu Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde iki adet tarımsal eğitim ve uygulama serası kurarak, malzeme desteğinde bulundu.

Açılış törenine, Mogadişu Üniversitesi Dış İlişkiler Başkanı Dr. Mehdi Muhammed, Ziraat Fakültesi Dekanı Dr. İbrahim Abdullahi Ahmed ve öğrenciler katıldı.

Mogadişu Üniversitesi'nden Dr. Mehdi Muhammed Abubakar konuşmasında, projenin Somali'deki kuraklıkla mücadelede tarımsal ve ziraî katkısının stratejik önemine vurgu yaparak, TİKA'ya teşekkürlerini iletti. Abubakar, projenin ülke tarımına olan olumlu etkilerini önümüzdeki dönemde görebileceğimizi ve Somali'deki kuraklıkla mücadele de tarım ve ziraata sağlanan bu tür faaliyetlere devam edilmesi gerektiğini ifade ettti.

Kuraklıkla mücadele ve tarımsal altyapının desteklenmesi amacıyla kurulan uygulamalı seralar, bitkilerin ve sebzelerin yıl boyunca yetiştirilmesine imkân sağlayarak, kuraklığı önlenmesine,  yerel üretimi teşvik edilmesine ve halka taze tarım ürünler sunulmasına imkan sağlayacak. Proje aynı zamanda Mogadişu Vakıf Üniversitesi'nin araştırma faaliyetleri için önemli bir kaynak oluşturarak, öğrenci ve akademisyenlere deneysel öğrenme fırsatları ve veriler sunacak.

Proje kapsamında ayrıca, tarım aletleri, gübre, ilaçlar, tohumlama ve hasat için gerekli makineler gibi ilk kullanım için temel malzemeler de yetkililere teslim edildi.

Sonraki Haber

TİKA, Nijer’de Mesleki Eğitim Faaliyetlerini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Nijer’de kurulan Şehbal Meslek Edindirme ve Kültür Merkezi’ne eğitim malzemesi ve donanım ekipmanları temin edildi. UNICEF verilerine göre nüfusun %58'ini 18 yaş altı çocukların oluşturduğu Nijer’de vatandaşların...