Haberler

10 Ocak 2018

Somali Bilimler ve Sanat Akademisi Merkezi’ne Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  Somali Bilimler ve Sanat Akademisi Merkezine tadilat ve donanım desteği verdi.

Somali’nin kültür, dil ve tarihini araştırmak üzere kurulmuş olan Somali Bilimler ve Sanat Akademisine TİKA tarafından tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. Proje kapsamında 180 kişilik konferans salonuna yeni bir sahne yapılarak, başta salonun aydınlatma ve soğutma sistemleri yenilendi. Ayrıca konferans salonunun dışında kuruma ait diğer iki hizmet binasının iç ve dış boya işleri tamamlanarak, elektronik ve büro malzemesi desteğinde bulunuldu.

Somali’nin merkezinde hükümet kurumlarının da bulunduğu, Villa Somali girişinde yer alan Bilimler ve Sanat Akademisinde yoğun bir şekilde, konferans ve eğitim toplantıları yapılıyor.  Proje kapsamında yapılan teslim törenine; T.C. Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, TİKA Mogadişu Koordinatör Yardımcısı Ali Kurt, Somali Planlama Bakanlığı temsilcileri, Bilimler ve Sanat Akademisi yöneticileri ve çalışanları katıldı.

T.C. Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar yaptığı konuşmada; bilim, kültür ve sanat alanında ilerleme olmadan bir ülkenin normalleşmesinin mümkün olamayacağını ifade ederek, “Bilimler ve Sanat Akademisinin acil olan ihtiyaçlarının ve binaların altyapılarının yenilenmesinde TİKA’nın çok hızlı bir şekilde hareket ederek, çok kısa bir sürede projeyi tamamlayarak bu güzel ortamı sizlerin hizmetine sunmuştur” dedi.

TİKA Mogadişu Koordinatör Yardımcısı Ali Kurt konuşmalarında; TİKA’nın Somalide bugüne kadar çok önemli projelere imza attığını belirterek, 2018 yılında da TİKA’nın yeni projeler ile Somali’ye yardımlarına devam edeceğini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’nın Yemen’de Eğitime Katkısı Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Yemen’de Aden Emin Naşir Sağlık Enstitüsü bünyesinde hizmet veren 250 öğrenci kapasiteli yatılı erkek öğrenci yurdunun tadilat ve donanımı gerçekleştirildi. TİKA, Yemen’in geçici başkenti Aden’de, Aden Emin...