Haberler

13 Ocak 2017

Somali’nin İlk Senato Binası TİKA Katkılarıyla Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Somali’de ilk senato binası hizmete açıldı.

Senato binasının açılışı, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Somali’de 275 üyeli Somali Federal Parlamentosunun üst kanadı olan 54 üyeli Senato, 2016 seçimlerinde oluşturuldu. T.C. Mogadişu Büyükelçiliği yardımları ile yeni parlamento binası yapılana kadar kullanılmak üzere; Türk Kızılay’ı tarafından, Somali Mogadişu’da inşa edilen “Collegio Nuova Somalo” isimli okulun tahsisi yapıldı.

Somali’nin Başkenti Mogadişu’da TİKA tarafından tefrişatı tamamlanarak kullanıma hazır hale getirilen bu ilk senato binası törenle hizmete açıldı. Törene Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, T.C. Mogadişu Büyükelçimiz Olgan Bekar, TİKA Mogadişu Program Koordinatör Yardımcısı Ali Kurt, Türk Kızılay’ı Somali Delegasyon Başkanı Hasan Güler, çok sayıda devlet yetkilisi ve senato üyeleri katıldılar.

Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud açılış töreninde yaptığı konuşmada, senato binasının Türkiye’nin Somali halkına yönelik destek projesi kapsamında inşa edildiğini, senatonun ilk toplantısını bugün burada icra edeceğini ifade etti. Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar ise senato binası yapılmasından dolayı gururlu olduklarını, Türkiye’nin Somali halkına desteğinin devam edeceğini ifade etti.

Sonraki Haber

Tumbatulu Balıkçılara Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Zanzibar’da Tumbatu Adası Balıkçılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında Tumbatu Adası balıkçılarına balıkçı motoru desteğinde bulunuldu. Tumbatu Adası, Zanzibar’ı oluşturan iki büyük adadan biri olan Unguja’nın kuzey batısında anakaradan...