Haberler

17 Mayıs 2018

Sırbistan’da Turizme Destek

Avrupa'daki en güzel kulelerden biri olan Avala Kulesinin turistik cazibe merkezi olarak kullanımına yönelik ihtiyaç duyulan ekipman temini ve çevre düzenleme çalışmaları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirildi.

Belgrad şehrinden yaklaşık 20 km uzakta, şehrin simge yapılarından biri olan ve telekomünikasyon ve gözlem kulesi olarak kullanılan Avala Kulesi 1961-1965 yılları arasında 4 yılda inşa edilerek, 1965 yılında ziyarete açıldı. 1999’da NATO bombalamasının ardından yıkılan kulenin restorasyon çalışmaları yapılıp 21 Nisan 2010’da turistlerin ziyareti için yeniden resmen açıldı. Avala Kulesinin restorasyonun 8’inci yıl dönümünün kutlanması vesilesiyle, kuleye bağlı 122 metre yüksekteki yaz terasının düzenlenmesi ve toplamda 119 metre satış alanı sunan ahşap araba şeklinde düzenlendi. Tezgahlar, ahşap gösteri sahnesi ve sandalyeler olmak üzere ihtiyaç duyulan ekipman TİKA tarafından karşılanmış olup, söz konusu alanda fuar, panayır, şenlik ve diğer faaliyetlerinin gerçekleştirebilmesinin yanı sıra geleneksel Sırp giyim, hatıralık ve diğer eşyaların promosyonun yapılması, turizmin ve bölge kültürünün canlandırılması için imkan sağlanmış oldu.

Projenin açılış programına Sırbistan Başbakan Yardımcısı, Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic, Belgrad Belediye Başkanı Sinisa Mali ve TİKA Belgrad Proram Koordinatörü Çağla Gültekin Tosbat katıldı. Açılışta konuşan Başbakan Yardımcısı Ljajiç, Avala Kulesi'nin tüm yıl boyunca turizm merkezi olmasını istediğini söyleyerek, geçen yılın ilk üç ayına göre bu yıl Avala' yı ziyaret eden turist sayısının % 35 arttığını belirti. LJAJİÇ, Avala'nın Sırbistan'da en meşhur beş turistik yer arasında yer aldığına işaret ederek, 2018'de turist sayısının 200 binin üzerinde olmasını beklediklerini ifade etti. Avala kulesindeki spor faaliyetlerine destek vermek üzere Başbakan Yardımcısı Ljajic ve Belgrad Belediye Başkanı Mali kulenin ikinci katından, 106 metre yükseklikten ipli iniş yaparak katılımcılardan büyük alkış topladılar. Başarılı bir ipli iniş yaptıktan sonra Belediye Başkanı Mali, Belgrad’ın görüntüsünün Avala kulesinden mükemmel olduğuna değinerek, pozitif enerji üreten çok sayıda insan Avala kulesinin 8’inci yıl dönümünün kutlamasına katıldı.

Başkan Mali, “Yakın geçmişte burada kule ve harika bir görünüm dışında başka hiçbir şey yoktu. Spor faaliyetlerine destek vermek ve ziyaretçilere çeşitli programlar sunmak üzere geçen sene burada birkaç spor alanları, kafeterya ve hatıralık tanıtımı için çeşitli tezgahlar açtık. Bu sene TİKA, yaz terası düzenlemesi başta olmak üzere çeşitli ekipman sağlayarak geniş bir yelpazeye sahip olmamıza katkıda bulundu. Böylece, Belgrad ve diğer şehirlerden gelen artan sayıda ziyaretçiler için çok içerikli ve kapsamlı imkanları sağlamış olduk.” dedi. Halk tarafından yoğun ilgi gösterilen Avala Kulesi'nin Restorasyonun 8’inci yıl dönümü kutlamalarında geniş yelpazeli kültür sanat programı kapsamında “Jana” ve “Nikola Tesla” kültür sanat birliklerinin gösterilerinin yanı sıra Sırp geleneksel ve doğal ürünleri başta olmak üzere çok sayıda ürünün tanıtım ve satışı da gerçekleşti.

Sonraki Haber

TİKA Ramazanda Dünya Mazlumlarının Yanında Olacak

Balkanlar, Doğu Avrupa, Afrika, Asya, Latin Amerika ve Ortadoğu'daki 58 ülkede 60 ofisiyle faaliyet gösteren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ramazan boyunca 50'den fazla ülkede 150 şehirde binlerce kişiye iftar verecek ve ihtiyaç...