Haberler

10 Mart 2017

Sırbistan’da Sjenica Sağlık Merkezi’ne Tıbbi Cihaz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sırbistan’da Sancak Bölgesi belediyelerinden olan Sjenica’da bulunan sağlık merkezine tıbbi cihaz desteğinde bulundu.

TİKA, Sırbistan’da sağlık alanında gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Sırbistan genelindeki sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiren TİKA, Sancak Bölgesi belediyelerinden olan Sjenica’daki sağlık merkezinin mutfağını yenileyerek, merkeze tıbbi cihaz desteğinde bulundu.

Sağlık merkezinde  40 yıldır kullanılan ve yeterli hijyen koşullarını sağlayamadığı için hasta sağlığı açısıdan risk oluşturan mutfak bölümü, TİKA tarafından verilen destek ile yeni bir alana taşınarak, yeni malzemeler ile donatıldı. Ayrıca KBB, kardiyoloji ve cilt hastalıkları bölümlerinin kullanımına sunulmak üzere timpanometre, EKG cihazı, acil yardım ve cerrahi müdahale setleri ile cilt hastalıkları için teşhis cihazları temin edilerek, hastaların tanı ve tedavi hizmetleri için yakın civardaki merkezi hastanelere gitme gerekliliği ortadan kaldırıldı.

Verilen destek vesilesiyle düzenlenen törene T.C. Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgic, Sjenica Belediye Başkanı Hazbo Mujovic, Sağlık Merkezi Müdürü Altan Hamidovic, TİKA Belgrad Program Koordinasyon Ofisi temsilcileri ile merkez çalışanları katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Tanju Bilgiç, sağlık hizmetlerinin herşeyden daha önemli olduğunu belirterek bölgeye yönelik yardımların devam edeceğini vurguladı. Sağlık Merkezi Müdürü Altan Hamidovic, merkezin ihtiyaçlarını görerek destekleri ile kendilerinin yanında yer alan TİKA’ya şükranlarını iletirken, Belediye Başkanı Hazbo Mujovic ise bugüne kadar Sjenica’nın gelişimi için yapılan yardımlardan ötürü Türkiye ve Türk halkına teşekkürlerini sundu.

Verilen destek ile sağlık merkezinde kalan hastaların ve çalışan sağlık personelinin uygun koşullarda hazırlanmış yemek hizmeti alabilmesi ve hastaların yerinde ve hızlı bir tedavi imkanına kavuşması sağlandı.

Sonraki Haber

Ekvador Eğitim Bakanı Yardımcısı Herrera “Türk halkına teşekkür mesajı yolluyorum"

Ekvador Eğitim Bakanı Yardımcısı Miguel Herrera, ülkesinde geçen yıl meydana gelen depremin ardından Türkiye'nin yaptığı yardımlara ilişkin, "Bize zor anlarımızda iyi niyetle yardım ve iş birliği elini uzatan Türk halkına teşekkür mesajı yolluyorum." dedi. Ekvador...