Haberler

24 Kasım 2015

Sırbistan’da Selden Zarar Gören Bölgelerin Korunmasına TİKA Desteği

Sırbistan’da yeni sel felaketlerinin önlenmesi amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından nehir ıslahı çalışmaları yapıldı.

Sırbistan, Bosna Hersek ve Hırvatistan’da 2014 yılı Mayıs ayında yaşanan şiddetli yağışlar, sel baskınlarına yol açarken, Sırbistan’da yaklaşık 30 kişinin ölümüne sebep olan ve son 120 yılın en büyük doğal afeti olarak nitelendirilen yağışlar neticesinde meydana gelen zararın neredeyse 1 milyar avro olduğu açıklanmıştı.  

Sel felaketinin yaralarının sarılması için Brüksel’de bir araya gelen uluslararası toplum girişimlerde bulunurken, Türkiye de acil ihtiyaçların karşılanması ve yeni sel baskınlarının önlenmesi için yardım taahhüdünde bulunmuştu. İlk etapta acil olarak selden etkilenen Obrenovats bölgesine dezenfeksiyon malzemeleri temin edilerek bölgede salgın oluşumunun engellenmesine katkı sağlanmış ve ayrıca Svilaynats’ta selden etkilenen 30 aileye ev eşyası ile anaokuluna mutfak donanımı temin edilmişti.

Ancak sel felaketlerine kalıcı çözüm oluşturmak amacıyla, konunun koordinasyonu için Sırbistan Hükümeti tarafından görevlendirilen Selden Zarar Gören Bölgelerin Tadilatından Sorumlu Ofis işbirliğinde hazırlanan projeler doğrultusunda, selden etkilenen bölgelerin korunması ve yeni sel felaketlerinin önlenmesi için TİKA tarafından 8 bölgede nehir ıslahı çalışmaları başlatıldı.

2014 yılında Brüksel’de düzenlenen Donörler Konferansı’nda Türkiye tarafından verilen taahhüt çerçevesinde; Leskovats, Vlasotintse, Vladiçin Han, Kladovo, Trgovişte, Bosilegrad ve Buyanovats gibi Sırbistan’ın farklı bölgelerinde yer alan belediye sınırları içerindeki nehir bölümlerinde sedde oluşturulması, nehir yatağı temizliği ve düzenlemesi ile koruyucu çalışmalar yapılarak, söz konusu bölgelerde yaşayan yaklaşık 181.000 kişinin güvenliği sağlanmış oldu.

Yıl içerisinde büyük yağış alan bölgelerde hayata geçirilen ıslah çalışmaları ile muhtemel yeni sellere karşı önleyici çözümler üretilirken, özellikle yerleşim bölgeleri ile tarım ve sanayi alanlarının korunmasına katkı sağlanarak Sırbistan hükümetinin başlatmış olduğu selden korunma çalışmalarına destek verildi. Ayrıca Türkiye’nin Brüksel’de vermiş olduğu taahhüt gerçekleştirilen projeler aracılığı ile yerine getirildi.

Sonraki Haber

İbni Sina Konferansı TİKA’nın Katkılarıyla Buhara’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, UNESCO Özbekistan Ulusal Komisyonu,  İbn-i Sina Vakfı ve Buhara Belediye Başkanlığı işbirliğinde Buhara’da “8. Uluslararası İbn-i Sina Araştırmaları Konferansı” düzenlendi.   TİKA, Özbekistan Cumhuriyeti...