Haberler

15 Ağustos 2019

Sırbistan’da Balkan Folklor Festivali

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Sırbistan’da Balkan Folklor Festivali gerçekleştirildi.

Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Türkiye ve Bosna Hersek’ten grupların sahne aldığı Festival, Sırbistan’ın Novi Pazar, Tutin ve Sjenica şehirlerinde yoğun katılım ve büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Festivalde Türkiye’yi,  Çanakkale’nin Çan ilçesinden Kaz Dağı Halk Oyunları Topluluğu temsil etti.  Türkiye’nin Ege bölgesine ait Zeybek oyununu başarıyla sergileyen ekip büyük bir beğeni topladı.

5 Ağustos’ta Sjenica’da başlayan festival, 6 Ağustos’ta Tutin’de devam etti ve Festivalin kapanış Programı 7 Ağustos’ta Novi Pazar’da yapıldı. Kapanış programında festivale katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkür belgesi takdim edildi. Teşekkür belgesini alan TİKA Belgrad Koordinatör Yardımcısı Fuat Erdoğmuş yaptığı konuşmada; TİKA’nın kültürel projelere verdiği öneme ve desteğe değinerek farklı ülkelerden ortak motiflerin sergilendiği festivalin, festivale katılan ülkeler arasında kültürel etkileşimin artmasına ve ortak kültürel özelliklerin farkedilmesine katkı sağlayacağını ve TİKA olarak bu programın bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA Mısır'da Engellilere Kurban Eti Dağıttı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Mısır'da engelli ailelerine kurban yardımında bulundu. TİKA Kahire Koordinatörü Muhammet Akçay, kurban eti dağıtımını bayramın ikinci ve üçüncü günü gerçekleştirdiklerini, son gün ise farklı yaş gruplarından 300 engelli...