Haberler

20 Ağustos 2019

Sırbistan’a Giden TİKA Gönüllüleri Yurda Döndü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) iş birliğinde düzenlenen "Tecrübe Paylaşım Programı”na katılan gönüllü öğrencilerin Sırbistan seyahati tamamlandı.

17 kişilik öğrenci grubu, programın ilk gününde başkentte, T.C. Belgrad Büyükelçiliği, Türk Hava Yolları, Anadolu Ajansı ve Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret etti. TİKA’nın Belgrad Ofisi’ni de ziyaret eden öğrenciler TİKA’nın bölgedeki geçmiş ve şimdiki dönem projeleri hakkında Koordinatörden bilgi aldı. Ardından 1575 yılında yaptırılan Osmanlı döneminden kalan son eser olarak bilinen Bayraklı Camii’ni ziyaret ederek tarihi dokuyu inceledi.

Çoğunluğu hukuk fakültesi öğrencisi olan gönüllü öğrenciler, Sırbistan Sancak Bölgesi’nde bulunan Novi Pazar şehrini ziyaret ederek TİKA tarafından ek alan inşaatı ve donanımı yapılan Adalet Akademisi’nde, Akademi Başkanının katılımıyla öğretim görevlileri tarafından Sırbistan Hukuk Sistemi ve Avrupa Birliği uyum süreci hakkında iki günlük seminere katıldı. Akademi Başkanı Nenad Vujic, TİKA’ya teşekkürlerini sunarak, gelecek zamanda hukuk alanında Sırbistan-Türkiye ilişkilerinin giderek artacağını aktararak, öğrencilere Sırbistan hukuk sitemi hakkında bilgiler verdi.

Seminerin ardından öğrenciler, Novi Pazar’da eski bir Osmanlı konağında yer alan Ras Müzesi’nin üst katında TİKA tarafından yapılan 15 Temmuz Kütüphanesi’ndeki kitaplara göz gezdirerek, müze görevlisinden tarihi el yazması eserlerin dijital ortama aktarımına dair bilgi aldı. Müze bünyesindeki tarihi eserleri ve Osmanlı döneminden kalma silahları, mühür pulları, madeni paraları, madalyaları, görkemli mücevherleri ve tarihi el yazması eserleri yakından inceledi.

Program kapsamında, Novi Pazar şehrinde Türkiye Mezunlar Derneğini ziyaret eden öğrenciler, Türkçe eğitim alan öğrencilerle bir araya geldi. Öğrenciler ayrıca temiz çevre bilincini artırmak amacıyla Ribarice köyünde bulunan Gazivode gölünü temizleme etkinliğine katıldı.

Gönüllüler, Syenitsa’da TİKA tarafından 15 Temmuz şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak adına kurulan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Hatıra fidanlığına, fidan diktiler. Öğrencilerden Hatice Nursena Yücel, burada olmaktan ve şehitlerimiz için fidan dikmekten mutluluk duyduğunu belirterek TİKA’ya bu fırsatı kendilerine tanıdığı için teşekkür etti. Yücel, “Bu fidanlar büyüyüp orman haline geldiğinde hem ülkemizin adını, şehitlerimizin ve bizim adımızı burada yaşatmaya devam edecekler” dedi.

Bin Yıldır Ayakta: Ram Kalesi

Öğrenciler, program kapsamında Sırbistan’da TİKA tarafından restorasyonu tamamlanan eserleri yerinde inceledi.  Gönüllüler, ilk olarak, Sırbistan’ın kuzeydoğusundaki Veliko Gradiste kentinde Ram yerleşimi içinde yer alan ve Tuna nehrine hâkim yedi kaleden biri olan 15. yüzyıl sonlarında Sultan II. Bayezid tarafından inşa ettirilen Ram Kalesi’ni ziyaret etti. Bin yıldır, Tuna Nehri’nin stratejik noktasında ayakta duran Kale, 5 kuleden oluşuyor ve yaklaşık 3800 m2 alan üzerine kurulu. Ram Kalesi’nin restorasyonu bölgenin turizm potansiyelini de geliştirmesi açısından önem teşkil ediyor.

Ardından Belgrad’a geçen öğrenciler, TİKA’nın restorasyonunu yaptığı Kale Meydan’da bulunan Sırbistan’ın ilk kadın mimarı tarafından projelendirilerek 1903 yılında projesi hayata geçirilen Küçük Merdivenler’i görme fırsatı buldu. Öğrenciler, 1578 yılında Sokollu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan, TİKA tarafından restorasyonu yapılan Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yerde bulunan Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesini de ziyaret ettiler.

TİKA tarafından restorasyonu gerçekleştirilen, Belgrad’ta ayakta kalan iki türbeden biri olan ve Avusturalya ile yapılan Petrovaradin Muharebesi’nde şehit olan Sadrazam Damat Ali Paşa’nın naaşı ile Tepedelenli Selim ve Çeşmeli Hasan Paşa’nın naaşları bulunan Damat Ali Paşa Türbesi ve Osmanlı varlığının gelecek nesillere aktarılması anlamında büyük öneme sahip Şeyh Mustafa Türbesi’ni ziyaret etme fırsatı buldular.

 

Sonraki Haber

TİKA Gönüllüleri Özbekistan'da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda düzenlenen "2019 Tecrübe Paylaşım Programı"na katılan gönüllü öğrenciler, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te engelli genç ve çocukları ziyaret etti.  Gönüllü öğrenciler, programın ilk gününde Taşkent'teki Engelli Gençler ve Çocuk...