Haberler

09 Mart 2018

Şili’de Yaşlı Bakım Evlerine Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Şili’nin Maule Bölgesinde bulunan Linares, San Javier ve Colbún belediyelerinde bulunan 3 farklı yaşlı bakım evine ekipman desteğinde bulundu.

TİKA, Şili’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Şili’nin Maule Bölgesinde bulunan Linares, San Javier ve Colbún belediyelerinde bulunan 3 farklı yaşlı bakım evine ekipman desteğinde bulundu.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında yaşlı bakım evlerindeki odaların, revirlerin ve yemekhanelerin yenilenmesi için ihtiyaç duyulan gereçler huzurevi sakinlerine teslim edildi. Bunun yanında yaşlıların gündelik yaşam ve bakımlarının kolaylaştırılması için tekerlekli sandalye, egzersiz bisikleti gibi aletler de temin edildi.

T.C. Santiago Büyükelçisi Gülin Dinç, TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun, Linares Milletvekili ve Şili Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Romilio Gutierrez’in katılımları ile üç ayrı belediyede gerçekleştirilen teslim törenlerinde, Gutierrez, “TİKA’nın yardımları ile bugün farklı yerlerde teslimler gerçekleştirdik. Bu yardımlar, yaşlıların bakımlarına yönelik iyi bir resmi yapılanması olmayan ülkemiz için oldukça kıymetli. Ülkelerimiz arasındaki mesafe ne kadar uzak olursa olsun yardımlarınız sayesinde, ülke halklarının arasında bir gönül bağı kurulmuş oldu. Bu amaçları gerçekleştirdiği için TİKA’ya ve Büyükelçiliğimize çok teşekkür ediyoruz” ifadelerinde bulunarak Türkiye’ye şükranlarını iletti.

Teslim töreninde yaptığı konuşmada Büyükelçi Dinç; iki ülke arasındaki resmi ilişkilerin oldukça iyi olduğunu dile getirerek, TİKA’nın yaptığı bu tür projelerin iki ülke halkının da birbirine yakınlaşması için önemli bir vesile olduğunu vurguladı. Nurdun ise, Linares ve Şili genelinde gerçekleştirilen sosyal, kültürel ve eğitim alanındaki projeler ile ülkenin her kesiminden insana ulaşılmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Nurdun, Latin Amerika’nın hemen her ülkesinde TİKA’nın proje gerçekleştiriyor olmasının ülkemiz ile bölge halklarının kaynaşmasına büyük katkı sağladığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl, TİKA’nın Kadın Girişimcileri Destekleme adlı projesi kapsamında Linares ve çevre belediyelerde yaşayan yaklaşık 5.000 kadının tekstil ve tasarım alanında faydalanacağı ekipmanların temin edildiği bir destek projesi gerçekleştirilmişti.

Sonraki Haber

Arakanlı Müslümanlara Yönelik Yardımlar Devam Ediyor

Bosna Hersek İslam Birliği tarafından Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara yönelik sağlanan yardımlar Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) koordinasyonunda dağıtılmaya başlandı. TİKA dağıtım noktasında bulunan 6150 aileye ulaştırılan yardımlar pirinç, yemeklik yağ ve mercimekten oluşuyor....