Haberler

08 Aralık 2014

Senegal'e Ebola Salgını ile Mücadelede Tıbbi Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Senegal’de Sağlık Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ve Sağlık Bakanlığı tarafından Senegal’de Ebola sagını ile mücadele merkezi olarak belirlenen Dakar Fann Hastanesine tıbbi malzeme desteğinde bulundu.

TİKA, Senegal’de gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Senegal’de özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA, Senegal’de Sağlık Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ve Sağlık Bakanlığı tarafından Senegal’de Ebola sagını ile mücadele merkezi olarak belirlenen Dakar Fann Hastanesine tıbbi malzeme desteğinde bulundu. Temin edilen tıbbi malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Fann Hastanesinde düzenlenen teslim törenine, TİKA Dakar Koordinatörü Anıl Ertekin, Fann Hastanesi Başhekimi Lamine Fall ve Senegal Sağlık Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Törende konuşan Fann Hastanesi Başhekimi Fall, verilen destek için şükranlarını sunarken, TİKA ile olan işbirliklerinin uzun bir süredir devam ettiğine dikkat çekti. TİKA tarafından daha önce Fann Hastanesi Acil Servisinin tefrişatının gerçekleştirildiğini ve hastaneye iki adet ambulans desteğinde bulunulduğunu ifade eden Fann Hastanesi Başhekimi Fall, ihtiyaç duyulan her noktada TİKA’nın hastaneye destek verdiğini kaydetti.

TİKA Dakar Koordinatörü Ertekin ise, Senegal tarafından Ebola ile mücadele çerçevesinde yürütülen başarılı çalışmalara destek olmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, TİKA olarak Ebola salgını ile mücadele kapsamında Senegal haricinde, Gambiya, Sierra Leone, Gine, Liberya ve Benin’e de ekipman desteğinde bulunduklarını ifade etti.

2013 yılında Gine’de başlayan ve kısa sürede bölge ülkelerine yayılan Ebola virüsü salgını sonucu Senegal’de bugüne kadar 1 kişi Ebola Virüsü Hastalığına yakalandı. Hastanın tedavisi Fann Hastanesi’nde başarıyla gerçekleştirilmekle beraber, salgının yaşandığı bölge ülkelerine yakınlığı ve bölgesel ticari faaliyetlerin merkezi olarak Senegal, halen Ebola salgını tehditinin en yoğun olarak yaşandığı ülkelerden biri olarak kabul ediliyor.

Sonraki Haber

Verimlilik Üretim ve Gıda Güvenliği Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinden Verimlilik, Üretim ve Gıda Güvenliği konulu eğitim programı İzmir’de Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde (UTAEM) gerçekleştirildi. Faaliyet...