Haberler

22 Ocak 2016

Senegal Moda Dikiş ve Kesim Enstitüsü'nün Eğiticilerine Giysi Tasarımı ve Üretimi Eğitimi

Senegal Moda Dikiş ve Kesim Enstitüsü'nün eğiticilerine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen giyim üretim teknolojisi öğretmenleri tarafından Giysi Tasarımı ve Üretimi Eğitimi verildi.

TİKA, Senegal’de gerçekleştirdiği projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Senegal’de farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA’nın katkılarıyla T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen giyim üretim teknolojisi öğretmenleri tarafından Giysi Tasarımı ve Üretimi Eğitimi verildi.

TİKA ve Senegal Aile Kadın ve Çocuk Bakanlığı Kadın Girişimciliği Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen eğitim programı kapsamında T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen iki giyim üretim teknolojisi öğretmeni tarafından, Senegal'in başkenti Dakar'da 14 kursiyere 8 günlük eğitim programı düzenlendi. Eğitim programı kapsamında enstitü tarafından belirlenen bir model üzerinde, kalıp çıkarmadan, kumaş kesimine dikim planı yapmadan bütün dikiş aşamalarına kadar konular ele alındı.

Kursiyerlere bütün giyim üretim süreci gösterilerek, Türk tekniği tanıtıldı.  Eğitim sonunda kursiyerler ve okul yöneticileri verilen eğitimden çok memnun kaldıklarını, Türk öğretmenlerin kendi tekniklerini geliştirilmesine büyük katkı sağladıklarını belirttiler. Kursiyerler ve okul yöneticileri açıklamanın devamında daha önce benzer eğitimleri diğer uluslararası ajansların katkılarıyla aldıklarına rağmen, Türk öğretmenlerin bu kurs kapsamında daha büyük katkı sağladığını ifade ettiler. Kursiyerler ve okul yöneticileri eğitimlerin önümüzdeki süreçte de devam etmesini istediklerini belirttiler.

Bundan sonraki aşamada, TİKA'nın katkısıyla söz konusu kurs boyunca Türk eğiticilerden eğitim alan Senegalli eğiticilerin Senegalli kadınlara meslek edindirme kurslarında eğitim vermeleri öngörülüyor.    

Sonraki Haber

TİKA’dan Tacikistanlı Depremzedelere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan’ın Dağlık Badahşan Bölgesinde 7.2 şiddetinde meydana gelen depremden zarar gören ailelere insani yardımda bulunuldu. Tacikistan’ın Dağlık Badahşan Bölgesinde 7.2 şiddetinde meydana gelen depremden dolayı iki kişi...