Haberler

09 Nisan 2016

Selahaddin Eyyubi'nin Mirası Şenlikler TİKA ile Yeniden Düzenleniyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Filistin’in Eriha şehri yakınlarında her yıl Nisan ayında düzenlenen ve bayram havasında kutlanan Nebi Musa Şenliklerine bu yıl da destek verdi.

İslam komutanı Selahaddin Eyyubi tarafından Müslümanların gücünü göstermek için 1187 tarihinde başlatılan ve İsrail'in 1967'de Doğu Kudüs'ü işgaliyle sona eren Nebi Musa Şenlikleri, 2014 yılından beri TİKA'nın desteğiyle yeniden hayat buluyor.

TİKA tarafından restorasyonu tamamlanan Nebi Musa Makamı ile Camii ve müştemilatının bulunduğu yerde Kudüs’ün Haçlılardan alınmasından sonra her yıl Nisan ayında bayram havasında kutlanılan Nebi Musa Şenliklerine bu yıl da Ensar Kardeşler Mevlevi Sema Grubu’nun sergilediği ilahi ve semazen gösterisiyle katkıda bulunuldu.

TİKA tarafından binlerce katılımcının Kudüs ve Batı Şeria’nın çeşitli şehirlerinden Nebi Musa Makamına ulaşımlar sağlandı. Şenlikler sırasında Osmanlı geleneklerinin yaşatılması amacıyla katılımcılara Osmanlı macunu ve Osmanlı şerbeti ikram edildi.

Hazreti Musa'nın Eriha'daki makamı yanında düzenlenen şenliklerde, Filistin Vakıf ve Dini İşleri Bakanı Şeyh Yusuf Edis, Kudüs Valisi Adnan Huseyni, Kültür ve Eğitim Komisyonu Başkanı Murad Alsudani Eriha Valisi Macid Fityani, Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç ve TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz hazır bulundu.

Büyük bir coşkuyla kutlanan Nebi Musa Şenlikleri’nin açılışında konuşma yapan Filistin Evkaf ve Din İşleri Bakanı Yusuf İdees, Kudüs Valisi Adnan Hüseyni, Filistin Bilim, Kültür ve Eğitim Komisyonu Başkanı Murad Alsudani ve Eriha Valisi Majed Fitvani, böyle önemli ve güzel bir organizasyonda Filistin halkının her zaman yanında olan Türkiye hükümetine ve halkına teşekkürlerini ilettiler.

Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Sarnıç, Türkiye olarak her zaman Filistin'in yanında olduklarına dikkati çekerek, "Geçmişi Selahaddin Eyyubi dönemine uzanan bu kadim geleneği yaşatanlar, böylelikle Filistin'in geleceğine de çok önemli bir mirası devretmektedirler. Bu gelenek bin yıldır yaşatılıyorsa, inanıyorum ki bir bin yıl daha sahiplenilecektir. Biz Türkler de sizleri bu gayretlerinizde hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her zaman sizlerin yanında yer alacağız. Bu bölgenin bütünüyle bir barış ve kardeşlik havzasına dönüşmesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız." Dedi.

TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz açılış konuşmasında "Aslında bu şenlik Nebi Musa makamından Kudüs'e kadar yapılan bir yürüyüştü ve Mescid-i Aksa'daki namazla sonuçlanıyordu. Ancak biz bugün mevcut durum nedeniyle ne yazık ki bunu yapamıyoruz."

Korkmaz, birbirlerini sık göremeyen Filistinlilerin de burada buluşmalarına vesile olduklarını belirterek, "TİKA olarak, Türk halkının katkılarıyla bu faaliyeti gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sergilenen ilahi dinletisi ve Mevlevi semazen gösterisi Filistinliler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Gösterilerin ardından Cuma namazının kılınmasıyla kutlamalar tamamlandı.

 

Sonraki Haber

Türk Semazenler TİKA Desteğiyle Mescidi Aksa'da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Filistin'in Eriha şehri yakınlarında düzenlenen Nebi Musa Şenlikleri'ne katılmak için Türkiye'den gelen "Ensar Kardeşler" isimli semazen grubu, Mescid-i Aksa'yı ziyaret etti. Semazen grubu, Nebi Musa Şenlikleri için düzenlenen...