Haberler

21 Ağustos 2014

Saraybosna'da Tarihi Başçarşı Yenilenecek

Saraybosna'da Tarihi Başçarşı Yenilenecek

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın simgelerinden biri olan tarihi Başçarşı Meydanı’ndaki bozuk taş döşemeler Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın koordinesinde yenilenecek.

TİKA koordinasyonunda, Bursa’nın Osmangazi ve Saraybosna’nın Stari Grad belediyeleri işbirliğinde gerçekleştirilecek projenin protokolünü, TİKA Saraybosna Koordinatörü Fatih Karaca ve Saraybosna’nın Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacibayriç imzaladı.

Ekim ayında başlayacak yenileme çalışmalarının dört ay süreceği bildirildi. Stari Grad Belediye Başkanı Hacibayriç, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin önemine değinerek, yenileme çalışmalarının TİKA tarafından yürütüleceğini, projenin finansmanının ise iki belediye tarafından yarı yarıya paylaşılacağını kaydetti.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Karaca da, Saraybosna’da yaşayan halkarın köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, “Bu insanlar ruhlarını, tarihlerini ve geçmişlerini evlerine, meydanlarına ve binalarına yansıtmışlar. Ruhlarındaki tüm güzelliği çevrelerine yansıtmışlar” diye konuştu.

Başçarşı Meydanı’nın köklü bir geçmişe sahip olduğunu aktaran TİKA Saraybosna Koordinatörü Karaca, “Uzun da bir geleceği olacaktır. Dolayısıyla TİKA için de tarihi bir projedir” dedi. TİKA Saraybosna Koordinatörü Karaca, “Bu güzel ülkeye, bu güzel şehre ve güzel insanlara güzel bir meydan yapacaklarını” belirterek, bu önemli projenin ortaklarından biri oldukları için mutlu olduğunu ifade etti.

Sonraki Haber

Azerbaycan'da Arıcılığın Geliştirilmesine ve Yaygınlaştırılmasına Yönelik Destek Devam Ediyor

Azerbaycan’da arıcılığın geliştirilmesine ve yönelik Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından sağlanan destek çalışmalarına 2014 yılı içerisinde de devam ediliyor. Azerbaycan’ın batı bölgelerinde hayata geçirilmekte olan “Çiçekli Hat” Azerbaycan’da Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında, Gence...