Haberler

05 Temmuz 2017

Sanayide ve Binalarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitim Programı Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü, Japan International Cooperation Agency (JICA) işbirliğinde Sanayide ve Binalarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitim programının on sekizincisi Ankara, Eskişehir, Bursa ve İstanbul’da gerçekleştirildi.

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü JICA tarafından 2003 yılında başlatılmış olan, 2011 yılında TİKA’nın katılımıyla daha da güçlenerek devam edenSanayide ve Binalarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitim” programının on sekizincisi Ankara, Eskişehir, Bursa ve İstanbul’da gerçekleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’in başkanlığında gerçekleştirilen Uluslararası Sanayide ve Binalarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitim Programı açılış toplantısında, JICA Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh ve TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Japonya Büyükelçiliği, Makedonya Büyükelçiliği, katılımcı ülkelerin büyükelçilik temsilcileri, kursiyerler ve diğer katılımcılar yer aldı. 

Eğitim programına Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Moğolistan, Moldova, Pakistan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Tacikistan ve Ukrayna olmak üzere, 17 ülkeden 27 kursiyerin katıldı. Uluslararası Sanayide ve Binalarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitiminin açılış konuşmalarının ardından kursiyerlerle toplu fotoğraf çekimi yapıldı. 

Eğitimde, Enerji Verimliliği Mevzuatı, Elektrik ve Isının Verimli Kullanımı, Enerji Verimliliği ve Çevresel Etkileri, Aydınlatmada Enerji Verimliliği, Buhar Sistemlerinde Enerji Verimliliği, Basınçlı Hava Sistemleri, Termal Yalıtım Ölçüm Ekipmanı ve Teknikleri, Pompalama Sistemlerinde Enerji Verimliliği ve Yatırımların Ekonomik Analizi gibi konularda teorik eğitimler verildi. Eğitimlere ilaveten YEGM’e ait Enerji Verimliliği Uygulama Tesisinde; Fırın, Buhar Kazanı, Buhar Kapanı, Aydınlatma, Kompanzasyon, Basınçlı Hava, Fan ve Pompa Ünitelerinde YEGM uzmanları tarafından kursiyerlerinde aktif olarak katıldığı uygulamalı eğitimler yer aldı.

Eğitim programı kapsamında; Eskişehir, Bursa ve İstanbul’da Türkiye’nin öncü endüstriyel işletmelerinden enerji verimliliği-yönetimi alanında iyi uygulama örneklerine sahip fabrikalar ziyaret edilerek sanayide gerçekleştirilen enerji yönetimi ve enerji verimli uygulamaları yerinde incelendi. Eğitim programı teknik çalışmanın yanı sıra İstanbul ve Bursa’nın tarihi güzelliklerini de gösteren bir kültürel-sosyal programla sona erdi. 

Sonraki Haber

Makedonya Sivil Havacılık Ajansı’na Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya Sivil Havacılık Ajansı’na teknik donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, Makedonya’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Makedonya genelinde farklı sektörlerde birçok önemli projeyi hayata geçiren TİKA...