Haberler

20 Eylül 2013

Romanya'da 2. Sarı Saltuk Buluşması Etkinliklerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği tarafından düzenlenen 2. Sarı Saltuk Buluşması etkinlikleri Romanya’nın Dobruca Bölgesi’nde bulunan Köstence şehrindeki Babadağ Kasabası’nda gerçekleştirildi.

Hoca Ahmet Yesevi dervişlerinden olup Hacı Bektaş-ı Veli tarafından yaklaşık 750 yıl önce Balkanlar’a İslam’ı taşımak üzere gönderilen Sarı Saltuk’u anmak üzere Romanya’nın Babadağ şehrinde etkinlikler düzenledi. Etkinliklere Türkiye’den Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği Başkanı Musa Serdar Çelebi, Alevi-Bektaşi Kültürü ve Sarı Saltuk konusunda uzman akademisyenler, Cem Vakfı, Sücaaddin Veli Dergâhı ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı temsilcileri, Alevi Dedeleri, Romanya İslami Hizmetler Vakfı temsilcileri ve TİKA yetkilileri katıldı.

Köstence’deki açılış programına Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen katılımcılar da dâhil olmak üzere yaklaşık 300 kişi programa iştirak etti. Köstence’deki programda, Muavin Konsolos Özgen Topçu, Dini Hizmetler Ataşesi Aytekin Akçil, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Mustafa Kayıhan, Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği Başkanı Musa Serdar Çelebi, Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Musa Taşdelen ve Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. İlyas Üzüm yaptıkları açılış konuşmalarında Sarı Saltuk’un önemine değinerek birlik beraberlik mesajları verdiler.

Etkinlik kapsamında daha sonra Babadağ kasabasında bulunan TİKA desteği ile restore edilen Sarı Saltuk Baba Türbesi ziyaret edildi. Fehmi Atay’ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan ziyaret programında katılımcılar tarafından dua ve niyazlar edilerek nefesler söylendi. Daha sonra Sarı Saltuk’un kabrinin bulunmasına vesile olduğuna inanılan Koyun Baba türbesi ziyareti yapılarak tarihi Gazi Ali Paşa Camii’ne geçildi. Cami bahçesinde misafirlere ve kasaba halkına lokma ikram edilerek yoksullara giyecek dağıtımı yapıldı.

Etkinliğin ikinci günü gerçekleştirilen toplantıda ise Sarı Saltık konusunda uzman akademisyenler ve araştırmacılar yaptıkları sunumlarda Sarı Saltuk Baba hakkında bilgiler vererek günümüz açısından önemine değindiler. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Prof. Dr. Hasan Onat, Prof. Dr. Hüsniye Canbay Tatar, Doç. Dr. Taner Tatar, Doç. Dr. Haşim Şahin, Doç. Dr. İsmail Güleç, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatcı ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Dönmez çeşitli konularda sunumlar yaparak Sarı Saltuk’un hayatı, kişiliği ve günümüz açısından önemi hakkında görüşlerini açıkladılar.

Etkinlik kapsamında, Osmanlı Sultanı Abdülmecit’in kurduğu Mecidiye kasabası, 1859 yılında bölgede yaptırdığı cami ve tamamen Türk nüfusun yaşadığı Başpınar Köyü de ziyaret edildi. Sevgi ve barışa dayalı İslam anlayışının yaygınlaşmasında önemli bir rolü olan Sarı Saltuk’un Balkanlar’da pek çok yerde türbesi ve makamı bulunmakta olup hakkında her geçen gün yeni araştırmalar yapılıyor.

Sonraki Haber

Kenya'da Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Kenya’da eğitim alt yapısına destek verilmesi kapsamındaKenya’nın Kıyı Bölgesi’ndeki Malindi şehrinde bulunan Najah Eğitim Merkezi’nin tadilatı tamamlanarak teknik ekipman desteğinde bulunuldu. Najah Eğitim Merkezi’nde öğrencilerin modern öğrenim ve...