Haberler

14 Haziran 2018

Romanya’da TİKA İftarları ve Türkçe Bayramı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Romanya’nın başkenti Bükreş'te Romanya Müslümanları Müftülüğü işbirliğinde iftar programı düzenlendi.

Romanya Müslümanları Müftülüğü işbirliğinde Bükreş’te gerçekleştirilen ilk iftar yemeğine Romanya Cumhurbaşkanı Danışmanı Sergiu Nistor, Romanya Din İşleri Devlet Sekreteri Victor Opaschi, Azınlık İlişkilerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Aledin Amet, Kültür Bakanlığı Danışmanı Viviana Anghel, Milletvekili Iusein İbram, Yahudi, Hristiyan, Müslüman cemaatinin Romanya’daki temsilcileri, Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş, Türk ve Tatar soydaşlar, STK temsilcileri ve milletvekillerinden oluşan 200’ün üzerinde davetli katıldı.

Programda Cumhurbaşkanı Danışmanı Sergiu Nistor bir konuşma yaparak katılımcılara Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in mesajını iletti. T.C. Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş ise konuşmasında iftar yemeğinin farklı devlet temsilcilerini, farklı din temsilcilerini, Romanya’nın farklı etnik gruplarını bir araya getirerek ortaya çıkan birlik ve beraberliğe katkısı nedeniyle TİKA’ya teşekkür etti. TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ise Ramazan ayının paylaşma ve hoşgörü ayı olduğundan yola çıkarak birlik, beraberlik ve huzur içerisinde yaşamanın önemini vurguladı.

Köstence İftarı

TİKA tarafından Köstence’de düzenlenen ikinci iftar yemeğine de katılım oldukça yüksekti. 200'e yakın davetlinin katıldığı yemeğin özel konukları ise Micul Rotterdam yetimhanesinden gelen yetim çocuklar oldu.

İftar yemeğinde konuşan Romanya Müslümanları Müftüsü Murat Yusuf iftar yemeğinde ortaya çıkan birlik ve beraberlik tablosunun önemli olduğunu vurgularken Ramazan ayının tüm yönleriyle değerlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Türkçe Bayramı TİKA desteği ile coşkuyla kutlandı

Romanya Parlamentosunda alınan kararla resmi olarak “Türk Dili Günü” ilan edilen 5 Haziran Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının desteği ile coşkuyla kutlandı.

Farklı bölgelerden folklor gruplarının gösterileriyle coşkulu bir şekilde kutlanan Türkçe Bayramı kapsamında “Benim güzel ana dilim” temasıyla düzenlenen Türkçe yarışmasında farklı kategorilerde dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Ayrıca öğrenciler ödül aldıkları şiir ve şarkılarını da seslendirdiler.

Romanya’da “Dünyada Türk Dili ve Medeniyeti” Konferansı

Türkçe eğitimin yaygınlaştırılmasında son dönemde oldukça önemli gelişmeler kaydeden Romanya’nın özellikle soydaşların yoğun olarak yaşadığı Köstence şehrinde bulunan ve Karadeniz bölgesinin en büyük üniversitesi unvanına sahip olan Ovidius Üniversitesinde Türkiye, Balkanlar ve Doğu Avrupa’dan yaklaşık 60 uzman bir araya geldi.  Türkçenin ve Türk Kültürünün Dünyadaki yeri ve önemine ilişkin akademik paylaşımların yapıldığı “Dünyada Türk Dili ve Medeniyeti”  başlıklı konferans gerçekleştirildi.

 

Sonraki Haber

Ürdün’de İftar Programı ve Gıda Yardımları

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ürdün’de farklı yetimhanelerdeki 1000 çocuk için düzenlediği iftar programlarını tamamladı. TİKA, dünyanın farklı coğrafyalarında ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak düzenlemiş olduğu yardım programları çerçevesinde Ürdün Çocuk Müzesi'nde 1000 çocuk...