Haberler

14 Haziran 2016

Romanya’da Laparoskopi Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Romanya’da Balkan ülkelerinden ve Azerbaycan’dan gelen uzmanlara yönelik laparoskopi eğitim kursu düzenlendi

Romanya’da sağlık sektöründeki alt yapı iyileştirmesi noktasında birçok proje ve faaliyete devam eden TİKA, karşılıklı tecrübe paylaşımı noktasında da projelerine hız kesmeden devam ediyor.

TİKA destekleri ile Uluslararası Laparoskopik ve Robotik Cerrahi Derneği işbirliğinde Azerbaycan, Kosova, Arnavutluk’tan katılan üroloji uzmanlarına; Temel ve İleri Laparoskopik Cerrahi Eğitim kursu Bükreş'te Clinical Hospital Laboratory Animal Application and Research Center düzenlendi. Romanya ve Türkiye’den eğitmenlerin katıldığı kursta yaklaşık 20 kursiyer İleri Laparaskopik uygulamalarını yerinde inceleme ve tecrübe edinme fırsatı buldu.

Açılışa katılan Türkiye Cumhuriyeti Romanya Büyükelçisi O. Koray Ertaş konuşmasında bu tür çalışmalara sağladığı desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkür ettiğini iletti. Ertaş, çeşitli ülkelerden gelen uzmanları ile beraber projeye destek veren Prof. Dr. Yaşar Özgök’e de teşekkür ettiğini vurguladı.

Prof. Dr. Yaşar Özgök kursların 2004 yılında Ankara’da başladığını belirterek,  35. Dönemi Bükreş’te gerçekleşmesinde en büyük desteği TİKA’nın verdiğini ifade ederek teşekkürlerini iletti. Kursların 2016 yılında Romanya- Cluj, Yunanistan – Atina, Nijerya, Sudan gibi ülkelerde devam etmesi planlanmakta olduğunu son 5 yıl içerisinde kursa Arnavutluk, Romanya, Almanya, Kosovo, Azerbeycan Özbekistan, Sudan, Mısır gibi ülkelerle işbirliği sürekli güçlenip en üst düzeylere ulaştığını ifade etti.

Kursiyerler,   Bükreş’te bulunan Prof. Dr. Th Burghele bünyesindeki “Clinical Hospital Laboratory Animal Application and Research” Merkezinde Prof. Viorel Jinga Başkanlığında teorik derslere, Laparoskopik Üroloji Avrupa Temel Becerileri Eğitimi Programına,  canlı ameliyatlara, ileri laparoskopik eğitime ve canlı ameliyatlara katıldı.  

Sonraki Haber

Myanmar Thayet Türk Şehitliği’ne TİKA’dan Yeni Yol

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Myanmar’da restorasyonu yapılan Thayet Türk Şehitliği’ne sivil ulaşımı sağlayan 3 km yol inşaatı tamamlandı. 2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TİKA Projeleri Toplu Açılış Töreni kapsamında...