Haberler

24 Ocak 2014

Polonya'da Faaliyetler Artarak Devam Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle Osmanlı Lehistan arasında Diplomatik İlişkilerin Tesisinin 600. Yıldönümü kutlamaları 2014 yılında Türkiye ve Polonya’da gerçekleştirilecek.

2014 yılı Polonya-Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 600. Yıldönümü olma özelliğini taşıyor. Polonya ile Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler, kültürel etkileşim, sürekli diyalog, karşılıklı saygı ve anlayışın temeli 600 yıl öncesine dayanıyor. Polonya ile Osmanlı İmparatorluğu zor koşullarda bile aralarındaki tarihsel ilişkileri devam ettirebilmiş eşine az rastlanır iki dost ülke olma özelliğini taşıyor. Bu kapsamda 600. Yıldönümü siyasi, kültürel ve diplomatik alanlarda çeşitli etkinliklerle yıl boyunca kutlanacak.

Bu çerçevede TİKA da Polonya’ya yönelik olarak çeşitli proje ve faaliyetler geliştiriyor. “Mesnevi’nin Lehçe’ye Tercümesi ve Yayımı”, “600. Yıla Özel Prestij Kitap Basımı”, “Türkiye-Polonya Dostluk Parkı’na Çini Pano Yerleştirilmesi” gibi doğrudan 600. Yıl kutlamalarına ithafen gerçekleştirilen projelerin yanı sıra büyük kısmını Tatarların oluşturduğu Polonyalı Müslümanlara dönük birtakım faaliyetler de 2014 yılı içerisinde hayata geçirilecek.

Polonya’daki Müslüman varlığının korunup geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında öncelikle TİKA uzmanlarından oluşan bir heyet Polonya’da 8 gün süren çalışma ziyareti neticesinde işbirliği olanaklarını belirleyerek, bir ihtiyaç analiz raporu hazırladı. Bu çalışma ziyaretinin ardından, Polonya Müslümanlarının en üst düzey temsilcisi konumundaki Polonya Müftüsü Tomasz Mıskıewıcz TİKA’nın davetlisi olarak Ankara ve İstanbul’da çeşitli temaslarda bulundu.

Polonya Müftüsü ve beraberindeki heyet Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı, Ankara İlahiyat Fakültesi, Haseki Eğitim Merkezi, İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) ve TİKA bünyesinde çeşitli toplantılara katıldı. Türkiye’nin Polonya Müslümanlarına yönelik sunabileceği katkılar hakkında bilgilendirildi. TİKA Polonya Müslümanlarına yönelik olarak fiziki altyapı yatırımlarından, ekipman teminine Polonya Müftülüğü’nün idari kapasitesinin geliştirilmesinden bazı kültürel faaliyetlerinin desteklenmesine kadar çok geniş bir yelpazede katkı sunmayı hedefliyor.

Osmanlı-Lehistan arasında Diplomatik İlişkilerin Tesisinin 600. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, TİKA gelişmekte olan ülkelerdeki çalışmalarının ardından tarihsel ve kültürel mirasa sahip çıkma misyonunu bu kez de Polonya’da yerine getirerek Türkiye’nin saygınlığını ve gücünü dost ve kardeş topluluklara ulaştırmaya devam ediyor.

Sonraki Haber

Mogadişu'da Daryel, Ileys ve Anadolu Eğitim Merkezi Yetimhanelerine Malzeme Desteği

Mogadişu’da faaliyet gösteren Daryel, Ileys ve Anadolu Eğitim Merkezi yetimhanelerineTürk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından malzeme desteğinde bulunuldu.   Mogadişu’da bulunan bir Türk Sivil Toplum Örgütünün desteğiyle inşaatı 2013 yılı Ağustos ayında tamamlanarak hizmete...