Haberler

22 Kasım 2017

Pakistan’da Diya Kadın Futbol Kulübüne Spor Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistan’da kadınlar ve genç kızlar arasında son yıllarda giderek yaygınlaşan sportif faaliyetlerin desteklenmesi kapsamında Pakistan Futbol Federasyonu’na bağlı Diya Kadın Futbol Kulübüne spor malzemeleri desteğinde bulundu.

Diya Kadın Futbol Kulübü Çin Halk Cumhuriyetinde düzenlenen 70 ülkenin katılacağı uluslararası futbol turnuvasında TİKA logolu formalarla mücadele edecek. Turnuvaya hazırlık sürecinde ve turnuvada kullanmak üzere temin edilen spor malzemeleri Karaçi şehrinde düzenlenen törenle sporculara teslim edildi. Törene Pakistan Futbol Federasyonu yetkilileri, TİKA İslamabad Koordinatörü Mehmet Emre Aktuna, TİKA Koordinatör Yardımcısı İbrahim Katırcı, basın mensupları ve sporcular katıldı.

Koordinatör Aktuna yaptığı açıklamada sporun genç kızların sosyalleşmesinde ve özgüvenlerinin inşasında önemli bir araç olduğunu vurgulayarak, bu gibi projelerin genç kızları spor yapmaya teşvik edeceğini belirtti ve sporculara Çin’de katılacakları turnuva için başarı dileklerini iletti. Diya Kadın Futbol Kulübü Başkanı Sadia Sheikh ise Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen bu desteğin Türkiye Pakistan arasındaki dostluğun somut bir örneği olduğunu belirterek Türkiye’ye ve Türk halkına teşekkürlerini sundu.

Pakistan 2015 yılında Dünya Ekonomi Forumu tarafından hazırlanan  “Küresel Cinsiyet Ayrımı” sıralamasında 144 ülke arasında sondan birinci sırada yer aldı. Bu kapsamda,  Pakistan’da ilgili devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından kadın–erkek eşitsizliğinin giderilmesine yönelik çeşitli çalışmalar başlatıldı.

Sonraki Haber

Bangladeş Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Chowdhury TİKA’yı Ziyaret Etti

Bangladeş Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Mofazzal Hossain Chowdhury ve beraberindeki heyet TİKA'yı ziyaret ederek Bangladeş’e sığınan Arakanlılara yönelik çalışmalar hakkında bilgi aldı. Resmi temaslarda bulunmak için Türkiye’de bulunan Bakan Chowdhury ve beraberindeki heyet TİKA’yı...