Haberler

28 Aralık 2013

Özbekistan'da Sağlam Evlat Vakfı'na Mobil Klinik Aracı

Özbekistan’da kırsal kesime sağlık hizmetlerinin ulaştırılması, yetişkinlerin ve çocukların sağlık kontrollerinin düzenli yapılması, hastalıkların teşhisi ve tedavisine ilişkin faaliyetlerde kullanılmak üzere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından temin edilen Mobil Klinik aracı düzenlenen törenle Sağlam Evlat Vakfı yetkililerine teslim edildi.

TİKA Özbekistan’da sağlık alanında faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Özbekistan’da sağlık alanında gerçekleştirilen proje kapsamında TİKA tarafından temin edilen Mobil Klinik Aracı Semerkant şehrinde kullanılmak üzere Sağlam Evlat Vakfı yetkililerine teslim edildi. Mobil Klinik aracının teslim törenine, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Semerkant Vilayeti Vali Yardımcısı Şuhrat Kulmatov, Sağlam Evlat Vakfı yetkilileri ve TİKA yetkilileri katıldı.

TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Öztürk, törende yaptığı konuşmada TİKA’nın Özbekistan’da gerçekleştirdiği faaliyetlere değinerek, “TİKA olarak, 1994 yılından beri eğitimden sağlığa, tarımdan su teminine birçok alanda Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişki ve işbirliğinin güçlendirilmesi için kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapmaktayız. Çocuk ve anne sağlığı, sağlıklı nesiller yetiştirilmesi konusunda Özbekistan’ın en önemli sivil toplum kurumu olan ve 20. yaşını kutladığımız Sağlam Evlat Vakfı ile de 2005 yılından bu yana işbirliğinde bulunuyoruz. Bu çerçevede temin ettiğimiz ikinci mobil klinik ile Semerkant şehrinde yılda 20 bin kişiye sağlık hizmeti ulaştıracak olmaktan büyük mutluluk duymaktayız” diye konuştu.

Semerkant Vilayeti Vali Yardımcısı Kulmatov ise Özbekistan’da anne ve çocuk sağlığı konusunun büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Semerkant Vilayeti Vali Yardımcısı Kulmatov, söz konusu alanın geliştirilmesi için hem kamu kurumları, hem de uluslararası kurumlar ile işbirliği yapılmakta olduğunu ifade ederek, “Bizim en önemli amacımız hastalık ilerlemeden teşhis ederek önlemektir. Bu çerçevede TİKA tarafından temin edilen Mobil Klinik aracı halkın sağlık durumunun iyileştirilmesine büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.

Portatif ultrason cihazı, EKG cihazı, otoklav, tansiyon aleti, kolposkop, portatif buzdolabı, jinekolojik sedye, masa, sandalye, hızlı test ve jeneratör gibi çağdaş tıbbi teknoloji ile donatılan Mobil Klinik aracı, Sağlam Evlat Vakfı’nın Semerkant Vilayeti Şubesine bağlı Mediko-Sosyal Ekibi tarafından halka sunulacak sağlık hizmetlerinde kullanılacak.

TİKA tarafından temin edilen Mobil Klinik aracıyla, vilayetin kırsal kesimine çeşitli sağlık hizmeti götürülecek ve yılda ortalama 20 bin kişinin sağlık kontrolü yapılacak. Ayrıca sağlık hizmeti kalitesinin arttırılmasına ve insanlarda, özellikle, kadın ve çocuklarda hastalıkların erken tespiti ve tedavisinin yapılmasına katkı sağlanacak. Mobil klinikte uzman doktor, kadın hastalıkları uzmanı, çocuk doktoru, endokrinoloji uzmanı çalışacak. Bu doktorlar tarafından yapılacak sağlık taramaları ve hasta tedavisi faaliyetlerinde mobil klinikte bulunan ültrason ve elektrokardiyogram gibi çağdaş tıbbi donanımlardan yararlanılacak.

Sonraki Haber

Sel Felaketi Sonrası TİKA'dan Gazze Belediyesi'ne Jeneratör Desteği

Gazze Belediyesi’nin çeşitli bölgelerinde temiz ve atık su pompalanmasında kullanılmak üzere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından temin edilen 4 adet jenaratör yetkililere teslim edildi. Alt yapısı geçtiğimiz yıllarda yaşanan saldırılar sırasında büyük ölçüde...