Haberler

19 Aralık 2017

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev TİKA Başkanı Serdar Çam'ı Kabul Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından kabul edildi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Ekim ayında Türkiye'ye gerçekleştirdiği resmi ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık düzeyine çıkardığını belirtti. TİKA Başkanı Serdar Çam, temaslarda bulunmak üzere geldiği Özbekistan'da Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından kabul edildi. Görüşmede Mirziyoyev, Ekim ayında Türkiye'ye düzenlediği ziyaretin taraflar arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık düzeyine çıkardığını kaydetti. TİKA'nın ülkedeki faaliyetinin daha da genişletilmesinin öneminin vurgulandığı görüşmede, şimdiye kadar TİKA tarafından toplam değeri 23,6 milyon dolar olan 700'e yakın projenin hayata geçirildiği anımsatıldı.

TİKA'nın Özbekistan'daki faaliyetinin belirli projeler esasında ve sistemli olarak geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekilen görüşmede, bu çerçevede bir "yol haritasının" en kısa zamanda hazırlanarak ekonomik, kültürel, eğitim, sağlık, çevre koruma, turizm ve sosyal alanlarda yürütülen projelerin artırılması konusunda mutabık kalındığı bildirildi. TİKA Başkanı Çam da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın iyi dileklerini Mirziyoyev'e iletti. Mirziyoyev'un öneri ve tekliflerini desteklediğini kaydeden Çam, Türk tarafının bu konuda gerekeni yaparak, bu önerilerin zamanında ve verimli şekilde uygulamaya hazır olduğunu ifade etti. Öte yandan, görüşmede, TİKA Taşkent Program Koordinatörü Ali İhsan Çağlar da hazır bulundu. 

Sonraki Haber

Başbakan Yıldırım'a Arakanlı Müslümanlardan Sevgi Seli

Başbakan Binali Yıldırım, Cox's Bazar'daki Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yemek dağıtım merkezinde, Arakanlı Müslüman mültecilerin yoğun sevgi gösterileriyle karşılaştı. Yıldırım, Balukhali Kampı'ndaki temaslarının ardından, TİKA'nın Maynar Guna Bölgesi'ndeki yemek dağıtım merkezine geldi....