Haberler

29 Aralık 2015

Özbekistan’da 2015 Yılı Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projeleri Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi kapsamında 2015 yılı Özbekistan Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projeleri tamamlandı.

TİKA ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi kapsamında Özbekistan’a yönelik olarak 2015 yılı içerisinde 3 eğitim kursu Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlendi.

“Seyahat Belgeleri Sahteciliği Temel Eğitimi, Dini İstismar Eden Terör Örgütleri ile Mücadele Eğitimi, Toplumsal Eylem ve Etkinliklerde Güvenlik Yöntemi”  konu başlıkları altında toplam 80 Özbek polisine karşılıklı bilgi paylaşımı çerçevesinde eğitim düzenlendi. Söz konusu eğitimlere Emniyet Genel Müdürlüğü’nden konusunda uzman 10 Türk polisi iştirak etti.

Birer hafta gerçekleşen söz konusu eğitimler esnasında, Dünyanın güncel sorunları arasında yer alan;  Seyahat Belgeleri Sahteciliği, Terörle Mücadele ve Toplumsal Eylemlerde alınacak önlemlere konulu projeler ile dost ve kardeş ülke Özbekistan emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik olarak; iki ülke teşkilatlarının sahip oldukları tecrübelerin karşılıklı olarak paylaşılması, suçla mücadele de ortak bilinç geliştirme ve iki ülke polis teşkilatlarının terminolojilerinde birlik sağlanması amacıyla hizmet içi ve uygulamalı eğitimler verildi.

2011 yılından itibaren TİKA tarafından Özbekistan da yürütülen Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Programı kapsamında bugüne kadar Özbek polislere yönelik, Özbekistan ve Türkiye’de toplam 20’den fazla eğitim kursu düzenlenmiş, bu kurslarda 500’den fazla Özbek polisi bilgi ve tecrübe kazanmıştı.

Sonraki Haber

Komorlar Birliğinde Yayın Yapan Radio de la Verité Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Komorlar Birliği’nde Kurulan radyo istasyonunda çalışan personele eğitim programı düzenlendi. Komorlar Birliği Cumhurbaşkanlığı’nın talebi üzerine, Komorlar Birliği’nim başkenti Moroni’de kamu kuruluşlarına bağlı olarak faaliyet gösterecek bir FM...