Haberler

16 Temmuz 2019

Özbekistan’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Konferansı

Taşkent Büyükelçiliği tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  katkılarıyla Özbekistan’da 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Konferansı düzenlendi.

Konferansa, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, T.C. Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya ER, İslam Kerimov Külliyesi Başkan Vekili ve eski Kültür ve Spor Bakanı  Tursunali Kuziyev, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Kİreççi ile Emniyet Amiri Sayın Ertuğrul UÇAR, Özbekistan’da yaşayan vatandaşlarımız, Özbekistan’ın resmi kurum ve kuruluşlarından yetkililer, diplomatik misyon şefleri, gazeteciler ve 200’den fazla kişi katıldı.

Saygı duruşu ve Türkiye ve Özbekistan Milli Marşlarının okunmasıyla başlayan konferansta, darbe girişiminde şehit olanlar için Kur'an-ı Kerim okundu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu; “Cumhurbaşkanımızın millet iradesinden başka bir irade olmadığını, halkımızı menfur kalkışmaya karşı meydanlara davet etmesi üzerine milletimiz meydanlara çıktı. 7 düvele karşı aynı duruşu Çanakkale’de, Sakarya’da Gazi Mustafa Kemal’in arkasında nasıl durulduysa, bu duruşun aynısı Cumhurbaşkanımızın ardında da durularak, Kuvay-ı milliye ruhuyla yeniden tek vücut olundu” dedi. Topçu, Türk milletinin, 15 Temmuz'da başkomutanının liderliğinde bir zafer kazandığını, bu zaferin kahramanının 83 milyonluk Türk milleti ve onun Başkomutanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu, 251 şehidimizin ve 2 bin 700  üzerinde gazimizin bulunduğunu, Özbekistan'ın engin feraseti ve tecrübesiyle bu örgütü çok daha önceden tespit ettiğini ve ata yurdundan attığını   belirtti.

T.C. Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya ER; Özbekistan’ın FETÖ terör örgütünün, hileli, kirli fikirleri tanıyan ve buna karşı mücadele eden ve 1990'ların sonunda FETO Okullarını kapatan bir ülke olduğunu, bu basiret ve feraset sayesinde, bugün hiçbir engelle karşılaşmadan, ikili ilişkilerin en yüksek seviyelere taşımak için gösterilen çabaların semelerinin alındığını ifade etti. Büyükelçi Er, FETÖ terör örgütünün ülkenin anayasal rejimini ve demokratik olarak seçilen Cumhurbaşkanı devirmeye çalıştığını, Türk Milletinin 15 Temmuz Gecesi milli iradenin üstünde hiçbir güç tanımadığını, demokrasinin kolay kazanılmayan, ancak uğruna hayatını dahi feda edecek kadar değerli bir varlık olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini, sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sayın Mehmet Akif KİREÇÇİ;  Türkiye’de 15 Temmuz gecesi bir iç savaş yıkım planlandığını, millet iradesinin tescili olan meclisinin bombalanmasının millet iradesinin yok sayıldığını, Ömer Halis DEMİR’in kahramanlığının asla unutulmayacağını, Türk milleti devletiyle, lideriyle bir oldu ve dünyaya özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu, milletin iradesinin ne demek olduğunu, zor zamanlarda sınavlar nasıl verilir örneğini gösterdiğini belirtti.

İslam Kerimov Külliyesi Başkan Vekili ve eski Kültür ve Spor Bakanı Sayın Tursunali KUZİYEV ;1990'lı yıllarda Özbekistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler gelişirken, FETÖ unsurlarının da ülkeye girdiğini ve Özbek gençlerin bilinçlerini zehirlemeye çalıştıklarını hatırlattı.

Emniyet Amiri Ertuğrul Uçar, FETÖ'nün kuruluşu, ideolojisi, ilkeleri, stratejisi, hiyerarşik yapılanması, yurt dışındaki okulları ve diğer faaliyetleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Konferans salonunda, Anadolu Ajansı muhabirlerinin darbe girişimine ilişkin çektiği fotoğraflar sergilenirken, FETÖ'nün hain darbe girişimini anlatan belgesel de gösterildi.

Sonraki Haber

Kırgızistan'da "15 Temmuz Hain Darbe Girişimi" Fotoğraf Sergisi

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında çekilen karelerden oluşan "15 Temmuz Hain Darbe Girişimi" fotoğraf sergisi açıldı. Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı...