Haberler

07 Eylül 2018

Ortak Tarihi Mirasımızı Canlandıran Festivalin Üçüncüsü Hırvatistan’da Gerçekleşti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle başlayan Türk tarihi ve kültürünü Doğu Hırvatistan’da yeniden canlandırmayı hedefleyen TardaFest’in üçüncüsü Hırvatistan’ın Darda şehrindeki Esterhazy Kalesinin bahçesinde gerçekleşti.

Festival, Dola Kırsal Turizm Derneğinin organizatörlüğünde, Darda Belediyesi, Osijek Valiliği ve TİKA’nın desteğiyle hayat buldu. Festival ile katılımcılara Türk kültürünün farklı unsurları tanıtıldı.

2 gün süren festivalin açılışında konuşan Darda Belediye Başkanı Anto Vukoje, bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivalin 200 yıla yakın süren tarihi birlikteliği yeniden hatırlamayı hedeflediğini ifade etti. Vukoje, festival için başta TİKA olmak üzere kendilerine destek veren kuruluşlara teşekkür etti.

TİKA Hırvatistan Koordinatörü Haşim Koç, festivalde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara başta dernek başkanı ve çalışanları olmak üzere teşekkür etti. Osijek Belediyesi Turizm Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Tatjana Roth ise “iki ülke arasındaki ilişkileri artıran bu festivale destek olmaktan dolayı mutluyuz” sözleriyle festivalin bölgedeki kırsal turizmi canlandırdığını ifade etti ve başta TİKA olmak üzere festivale destek olan tüm kurumlara teşekkürlerini sundu. Festivalin açılışının yapılmasının ardından ziyaretçiler iki gün boyunca dolu bir programın heyecanını yaşadı.

Bölgedeki turistik cazibeyi artırmayı hedefleyen ve bunu Türk kültür öğeleri ve tarihini anlatmak yoluyla yapan festivalde iki gün boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendi. Türk motiflerinin seramiklere işlendiği seramik atölyesi, Türk yemek kültürünün tanıtıldığı gastronomi bölümü, çay ve baklava ikramları, Nasreddin Hoca tiyatroları, Esterhazy Kalesinin mahzenlerinde gerçekleşen Türk filmleri gösterimi, 16. Yüzyıl modası, saç şekilleri, Türkiye’de Nereye Gidilir Tanıtımı gibi etkinliklerin yanında Sevdalinka konseriyle festivale katılanların Türkiye, Türk tarihi ve kültürü hakkındaki bilgilerinin eğlenceli bir şekilde artması hedeflendi. Ayrıca 23 Nisan etkinlikleri kapsamında Türkiye’de İstanbul ve Edirne’deki festivallere katılan okulların öğrencileri yaptıkları sunum ve performanslarla Türkiye izlenimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’te Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle inşaatı ve donanımı tamamlanan Novi Travnik Savfet Basagic İlköğretim Okulunda 2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı. Bosna Hersek'in orta kesimlerindeki Novi Travnik'te bulunan okulun açılış...