Haberler

15 Ağustos 2016

Nyala Türkiye Sudan Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Yılda 120 Bin Hastaya Hizmet Veriyor

15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından ‘’Darbeye Hayır Türkiye’ye Destek” gösterilerinin düzenlendiği Sudan’ın Güney Darfur Eyaletinin başkenti Nyala’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yaptırılan T.C Sağlık Bakanlığı tarafından işletilen Nyala Türkiye Sudan Eğitim ve Araştırma Hastanesi sadece Sudan’ın değil, Kamerun, Çad, Gambiya ve diğer civar ülkelerden gelen hastaların umudu olmaya devam ediyor.  

TİKA, Sudan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine sürdürüyor. Bu kapsamda Sudan genelinde birçok önemli projeyi hayata geçiren TİKA tarafından yaptırılan T.C Sağlık Bakanlığı tarafından işletilen Nyala Türkiye Sudan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yılda yaklaşık 120.000 hastaya şifa dağıtmaya devam ediyor.

Konumu itibariyle Afrika’nın merkezinde yer alan söz konusu hastane Sudan’ın değil, Kamerun, Çad, Gambiya ve diğer civar ülkelerden gelen hastaların umudu olmaya devam ediyor. Hastane de gerek ayaktan gerekse yatarak tedavi gören hastalar kendilerine güler yüzle ve hiçbir fedakârlıktan kaçınılmadan verilen sağlık hizmetlerinden duydukları memnuniyeti dile getiriyorlar.

T.C Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen hastane yöneticisi ve başhekiminden ünite müdürlerine, eczacı, doktor, hemşirelerden diğer tüm sağlık personeline kadar tüm sağlık çalışanları Sudanlı meslektaşları ile birlikte büyük bir uyum ve hizmet yarışı içinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Türkiye’nin değişik hastanelerinden belirlenen ve ihtiyaca göre tespit edilen süreler dâhilinde çalışan konusunda uzman hekimleriyle beyin ameliyatlarından, genel tüm ameliyatlara, poliklinik ve acil tıbbi hizmetlerinden Nyala’daki kamplarda yaşayan mülteciler ile diğer yoksul ailelere olmak üzere yılda yaklaşık 120.000 hastaya şifa dağıtmaya devam eden hastane bölgenin umudu olmuş durumda.

120 yataklı hastanede başta Kadın doğum, çocuk, patoloji, radyoloji, dâhiliye, üroloji olmak üzere ihtiyaç hissedilen her alanda hastalara teşhis ve tedavi hizmetleri sunuluyor. 2014 yılından itibaren çalışmalarını sürdüren hastanede uzman hekimlerce Sudanlı sağlık personeli ve hekimlere de eğitimler veriliyor. 

Sonraki Haber

TİKA'dan Uluslararası Kuruluşlara Darbe Bilgilendirmesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı (TİKA) Dr. Serdar Çam, yaklaşık 60 uluslararası kuruluşa, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki süreci anlatan mektup gönderdi. Dünyanın birçok bölgesinde faaliyet gösteren TİKA, ofislerinin...