Haberler

27 Şubat 2014

Nijer'de Sağlık ve İnsani Yardım Organizasyonları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Gönüllüler çatısı altında bir araya gelen ve aralarında BİSEG Derneği’nin de bulunduğu sivil toplum kuruluşları tarafından Nijer’de Sağlık ve İnsani Yardım Organizasyonları devam ediyor.

Nijer’de ihtiyaç duyulan sağlık operasyonlarını gerçekleştirmek ve sağlık hizmetleri kapasitesini artırarak ülkeler arası dostluk ilişkilerini geliştirmek çerçevesinde 2006 yılından bu yana TİKA ve Sivil Toplum Kuruluşları işbirliğinde çalışmalar devam ediyor.
Söz konusu çalışmalar kapsamında özellikle Nijer’de başkent Niamey dışındaki ulaşım imkânlarının kısıtlı olduğu bölgelerde de Sağlık ve İnsani Yardım Organizasyonları ihmal edilmiyor. TİKA tarafından desteklenen organizasyonlar Gönüllüler çatısı altında bir araya gelen ve aralarında BİSEG Derneği’nin de bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının ortak organizasyonu ile gerçekleştiriliyor.

Bugüne kadar gerçekleştirilen 654 gönüllünün katıldığı organizasyonlar kapsamında sağlık alanında 13.929 dahiliye poliklinik muayenesi, 2.960 ultrason çekimi, 2.005 cerrahi ameliyat, 10.467 göz poliklinik muayenesi, 3.113 katarakt ameliyatı, 7.009 diş poliklinik muayenesi, 9.277 diş çekimi, 8.034 kulak-burun boğaz poliklinik muayenesi ve 5.017 kulak aspirasyon tedavisi yapıldı. Bunların dışında İnsani Yardımlar kapsamında 12.511 adet keçi, 12.846 kişiye gıda dağıtımı yapılarak 201 adet su kuyusunun da açılışı gerçekleştirildi.

Gönüllülerin, 2014 yılı Mart ayında gerçekleştirmeyi planladıkları 15. Nijer Organizasyonu için ise hazırlıklar devam ediyor. Söz konusu programlar çerçevesinde yaptıkları açıklamalarda, Afrika’da gerçekleştirdikleri faaliyetlerin bölge halkı tarafından memnuniyetle karşılanmasından dolayı duydukları mutluluğu dile getiren dernek yetkilileri, Afrika’da böylesi organizasyonlar gerçekleştirmeye devam edeceklerini belirterek, düzenlenen organizasyonlarda desteklerini esirgemeyen TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Orta Afrika Cumhuriyeti'ne Çalışma Ziyareti

Dışişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Afet Acil Durum Yönetim Başkanlığı temsilcilerinden oluşan heyet, çalışma ziyareti kapsamında Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çeşitli temaslarda ve incelemelerde bulundu. Dışişleri Bakanlığı, TİKA ve AFAD temsilcilerinden oluşan...