Haberler

09 Kasım 2023

Nijer’de Terör Mağduru Ailelere Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Nijer’de terör mağduru ailelerin yaşadığı kamplara temel besin maddelerinden oluşan yardım kitleri dağıttı.

Nijer’de 26 Temmuz 2023 tarihinde yaşanan siyasi krizin etkileri sürüyor.

Güvenlik ve ekonomik sorunların yaşandığı ülkede, temel besin ürünleri dâhil emtia fiyatlarında yüksek miktarlarda artışlar görüldü.

Gıda fiyatlarındaki artışın yanı sıra, birçok yabancı kalkınma ve sivil toplum kuruluşunun ülkedeki faaliyetlerini durdurması da, önemli oranda dış yardımlara bağımlı olan Nijer’in sosyal yardım politikalarını etkiliyor.

Öte yandan, Mali ve Burkina Faso sınırında yaşanan terör olayları tarihinin en yoğun noktasına ulaştı ve sınır bölgelerinde yaşayan halkların iç kısımlara göçü hızlandı.

Terör olaylarının en sık yaşandığı Tillaberi bölgesinin merkezinde bulunan başkent Niamey, bu göçlerden en çok etkilenen şehirlerin başında geliyor.

Niamey’e yerleşen binlerce vatandaş, her türlü insani yardım faaliyetine ihtiyaç duyuyor.

TİKA, Nijer Geçiş Hükümeti İnsani Eylem ve Afet Yönetim Bakanlığının yardım talebine karşılık vererek Nijer’in içinden geçtiği bu zor dönemde Nijerlilerin yaşadığı zorlukları hafifletmek amacıyla Nijer-Türkiye Mezunları Derneği iş birliğinde terör mağduru göçmen 500 aileye temel besin maddelerinden oluşan yardım kitleri dağıttı.

Gıda kolilerinin dağıtım programında, Türkiye’nin Niamey Büyükelçisi Özgür Çınar, TİKA Niamey Koordinatörü Tanju Polat, İHH Niamey Koordinatörü Sami Fadhel, Niamey Valiliği yetkilileri, Nijer İnsani Eylem ve Afet Yönetimi Bakanlığı temsilcileri, Niamey Büyükşehir Belediyesi Yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Terör mağduru ailelerin yaşadığı kamplara yapılan desteklerden yaklaşık 3.500 kişinin faydalanması öngörülüyor.

Sonraki Haber

5. Türk Dünyası Yazarlar Kurultayı’na TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği 5. Türk Dünyası Yazarlar Kurultayı 6-7-8 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Birliği (İLESAM), TİKA, Yurtdışı Türkler...