Haberler

31 Ekim 2015

Niamey Abdou Moumouni Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi’nin Bilgisayar Sınıfları Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Nijer’in en köklü devlet üniversitesi olan Niamey Abdou Moumouni Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Matematik ve Bilgisayar Bölümüne ait 2 adet bilgisayar sınıfını yeniledi.

Nijer Cumhuriyetinde birçok alanda faaliyet gösteren TİKA Niamey Abdou Moumouni Üniversitesi Bilim ve Teknik Fakültesi Matematik ve Bilgisayar Bölümü’ne  ait 2 adet Bilgisayar Sınıfı'na tadilat ve alt yapı donanım desteğinde bulunarak eğitim alanında gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekledi.

Yüksek eğitimde teknoloji kullanım oranını ve araştırma kalitesini artırmayı amaçlayan proje kapsamında, söz konusu üniversitenin Matematik ve Bilgisayar Bölümü’ne  ait mevcut 2 adet Bilgisayar Sınıfının gerekli tadilatları yapılmış elektrik, ağ bağlantı ve havalandırma sistemleri yenilendi. Mobilya tefrişatı yapılan sınıflara, bilgisayar, çok fonksiyonlu yazıcı ve projektör temin edildi.

Bilgisayar sınıflarının teslim törenine Türkiye Cumhuriyeti Niamey Büyükelçisi Hüseyin Özdemir, TİKA yetkilileri, Niamey Abdou Moumouni Dioffo Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Araştırma ve Dış İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Moussa Baragé, Bölüm Başkanı ile öğretim üyeleri ve bölüm öğrencileri katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Niamey Büyükelçisi Özdemir törende yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeti’nin Nijer halkının her zaman yanında olduğunu ve iki ülke arasındaki eğitim alanındaki işbirliğin TİKA tarafından yapılan projelerle devam edeceğini belirtti. Niamey Abdou Moumouni Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Moussa Baragé ise yapılan söz konusudestekten dolayı Nijer halkı adına TİKA’ya teşekkürlerini ileterek, yapılan bu projenin yüksek eğitimde teknoloji kullanımını artırarak büyük bir boşluğu doldurduğunu belirtti. 

Niamey Abdou Moumouni Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Matematik ve Bilgisayar Bölümü’nde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarında toplam 500 öğrenci öğrenim görüyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Güney Afrika'da Cami ve Kriket Kulübü Tadilatı

TİKA'nın Cape Town’da yürüttüğü projeler kapsamında tadilatı tamamlanan Nur’ul Hamidiye Camisi ile tadilat ve donanım desteği sağlanan Osmanlı Kriket Kulübü’nün açılış töreni gerçekleşti. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA), Güney Afrika Cumhuriyeti’nin sahil kentlerinden...