Haberler

01 Şubat 2014

Nepal'de Düzenlenen Uluslararası İnsan Ticareti Çalıştayı'na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı işbirliğinde, Uluslararası Asya Siyasi Partiler Birliği tarafından Nepal’in başkenti Katmandu’da, Uluslararası İnsan Ticareti konulu çalıştay düzenlendi.

Uluslararası Asya Siyasi Partiler Birliği (ICAPP) tarafından düzenlenen çalıştaya Asya ülkelerinden pek çok milletvekili ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Ayrıca, TİKA tarafından daha önce tefrişatı gerçekleştirilen Siddhi Memorial Hastanesi Pediatrik Yoğun Bakım Servisi’ne ihtiyaç duyulan ultrason cihazı temin edilerek yetkililere teslim edildi.

Üç gün süren çalıştayda, Asya ülkelerinin en ciddi ve acil çözüm gerektiren sorunlarından biri olan insan ticareti konusunda kamuoyu farkındalığının arttırılması, sınır ötesi ağlar oluşturarak ülkeler arası işbirliğinin güçlendirilmesi, bu suç ile bağlantıları tespit edilenlere yönelik caydırıcılığı güçlü cezalar verilmesi ve anında uygulanması hususları gündeme getirildi.

Ucuz işgücü piyasaları ve sınır güvenliğindeki zafiyetler sebebi ile pek çok Asya ülkesinden, Avrupa ve Körfez ülkelerine zorla çalıştırılmak üzere götürülen insan ticareti mağdurları için yapılabileceklerin tartışıldığı çalıştaya; Pakistan, Sri Lanka, Kamboçya, Laos, Butan, Azerbaycan, Güney Kore, Japonya, Çin, Nepal, Hindistan ve Türkiye’den siyasi partilerin yanı sıra, pek çok sivil toplum kuruluşu ve uluslararası kuruluş da gözlemci olarak katıldı.

Nepal eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sujata Koirala, yaptığı konuşmada 28 milyon nüfuslu Nepal’de 200 bin insanın insan ticareti mağduru olduğunu söyledi. Koirala, bölgenin hassasiyetlerini paylaşan ve çalıştaya destek veren Türk halkına TİKA nezdinde teşekkürlerini iletti. Çalıştay sonrası ise üzerinde uzlaşılan noktaları içeren Katmandu Bildirgesi imzalandı.

50’den fazla Asya ülkesinden toplam 380 siyasi partinin ortak platformu olan ICAPP, 2000 yılında Filipinler’de kurulduğu günden bu güne tüm bölgeyi ilgilendiren sorunlara karşı siyasi partilerce ortak tavır takınılabilmesi, tecrübelerin aktarılabilmesi adına pek çok çalıştay düzenliyor.

Sonraki Haber

Türkiye ve Ürdün Arasında İşbirliği Artarak Devam Edecek

Çeşitli temaslarda bulunmak ve incelemeler yapmak üzere Ürdün’de bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı Dr. Serdar ÇAM ve beraberindeki heyet Ürdün Evkaf Bakanı Hayil Davud ile bir araya geldi. TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM...