Haberler

13 Aralık 2022

Nepal’de Eğitim Altyapısına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Nepal’in güneyindeki Belwa Köyü’nde eğitim hizmeti veren Galaxy English Boarding Okulu’nun tadilatını yaparak, donanım desteğinde bulundu.

Yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip, nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i kırsalda yaşayan Nepal’in güneyindeki Birgunj İli ’ne bağlı 1.900 nüfuslu Belwa Köyü’nde eğitim hizmeti veren Galaxy English Boarding Okulunda 350 öğrencili eğitim görüyor. TİKA tarafından yürütülen proje ile okulun tadilatı yapılarak okula, masa, sıra, bilgisayar, projeksiyon cihazı, yazıcılar ve eğitim için gerekli çeşitli malzeme ve donanım desteğinde bulunuldu.

Parsa Bölgesi milletvekili Pradeep Yadav, TİKA Dakka Koordinatörü Şevki Mert Barış, köy halkı ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenen okulun açılış töreninde söz alan Yadav, bilgi çağında eğitimin öneminden bahsederek verilen destekten dolayı TİKA’ya ve Türk Halkı’na teşekkür etti.

Törende konuşan TİKA Dakka Program Koordinatörü Şevki Mert Barış da köy halkına proje sürecinde gösterdiği destekten ötürü teşekkür ederek, Türkiye’nin 2015 yılında yaşanan büyük Nepal depreminde yardıma gelen ilk ülke olduğunu, sonrasında da gerek TİKA gerekse de diğer kurumlarımız aracılığıyla Nepal’e farklı alanlarda destek verildiğini belirtti.

Zorunlu eğitimin olmadığı Nepal’de, ağırlıklı olarak kırsal bölgelerde yaşayan çocukların erken yaşta çalışmaya başlamaları ve ailelerin okul aidatlarını ödemekte güçlük çekmeleri nedeniyle okula katılım oranı oldukça düşük.

 

 

Sonraki Haber

Tunus’ta Türkçe Öğretimine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus Savunma Bakanlığına bağlı Yabancı Diller Okul Komutanlığı bünyesindeki Türkçe sınıfını yeniledi. 20 senedir Türkçe derslerinin okutulduğu sınıf, daha iyi koşullarda eğitim verilebilmesi amacıyla mobilyalar, akıllı tahta ve...