Haberler

30 Ekim 2016

Namibya’da Hardap Bölgesi’ndeki Okullara Laboratuvar Desteği

Namibya’nın Hardap Bölgesi’nin Başkenti Mariental’de bulunan D.D. Guibeb İlkokulu ve Mariental’in yaklaşık 110 km. batısında yer alan Maltahohe şehrinde bulunan Daweb İlkokulu’na Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından laboratuvar inşa edildi. 

Namibya Eğitim, Kültür ve Sanat Bakanı Katrina Hanse-Himarva’nın talepleri üzerine Hardap Bölgesi’nde bulunan iki okula laboratuvar inşa edildi. Okullardan birisi, Hardap Bölgesel Başkenti Mariental’de bulunan, Namibya Eğitim, Kültür ve Sanat Bakanı Katrina Hanse-Himarva’nın ilkokulu eğitimini aldığı D.D. Guibeb İlkokulu olup; söz konusu okula bilgisayar laboratuvarı tesis edildi. TİKA tarafından inşa edilen bilgisayar laboratuvarı kırk öğrencinin eğitim görebileceği bir şekilde dizayn edildi.  Öte yandan Mariental’in yaklaşık 110 km. batısında yer alan Maltahohe şehrinde bulunan Daweb İlkokulu’na ise TİKA tarafından fen laboratuvarı tesis edildi.  

Laboratuvarların resmi açılışı, Namibya Eğitim, Kültür ve Sanat Bakanı Katrina Hanse-Himarva’nın her iki okulda da iştirak ettikleri törenlerle gerçekleştirildi. Törenlere Namibya Eğitim, Kültür ve Sanat Bakanı Katrina Hanse-Himarva’nın yanı sıra T.C. Windhoek Büyükelçisi Deniz Çakar, TİKA Windhoek Program Koordinatörü Cüneyt Esmer ve okulların dahil olduğu seçim bölgeleri bölgesel milletvekilleri ile TİKA yetkilileri de katıldı.  Ayrıca, D.D. Guibeb İlkokulu için tesis edilen bilgisayar laboratuvarı açılışına, Hardap Bölge Valisi Esme Sophia Isaac da iştirak etti.

Törende, T.C. Windhoek Büyükelçisi Deniz Çakar, Namibya Eğitim, Kültür ve Sanat Bakanı Katrina Hanse-Himarva ve Hardap Bölge Valisi Esme Sophia Isaac yapılan yardımdan dolayı TİKA’ya teşekkürlerini içeren konuşmalar yaptılar.

Namibya Eğitim, Kültür ve Sanat Bakanı Katrina Hanse-Himarva, konuşmasında TİKA’nın yüzlerce kilometre uzaklardan gelerek, ülkelerinin sorunlarına çözüm aradığını belirterek, TİKA ve Türkiye’ye şükranlarını sundular. Ayrıca Namibya Eğitim, Kültür ve Sanat Bakanı Himarvai TİKA’nın kendilerinden talepleri aldıktan hemen sonraki hafta talepler için bölgeleri ve okulları yerinde inceleyerek bir rapor sunduğunu ve süratle işlemlere başladığını hatırlatarak, TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Sri Lanka’da Çiftçilere Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Trincomalee’nin Kinniya bölgesinde geçimini geleneksel yöntemlerle sürdürdükleri tarım faaliyetlerinden elde eden Müslüman çiftçilere elektrik ve sıvı yakıt ile çalışan pompa desteğinde bulunuldu. Sri Lanka’da Tamil Elam Kurtuluş...