Haberler

25 Ekim 2021

Mozambikli Kadınların Güçlendirilmesine TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Maputo Ulusal Kadın Cezaevi Genel Müdürlüğü İşbirliğinde, Başkent Maputo’da bulunan Maputo Ulusal Kadın Ceza Evine uygulamalı sera bahçesi kurdu.

Toplam 300 kadın mahkumun bulunduğu Maputo Ulusal Kadın Ceza Evine kadınların mesleki, sosyal ve ekonomik entegrasyon süreçlerinin desteklenmesi ve ceza süresi sona eren kadın mahkumların meslek edinmelerini teşvik etmek amacıyla 500 metrekarelik uygulamalı sera bahçesi kuruldu.

Proje kapsamında ilk etapta 60 faydalanıcı tespit edilerek, tarım sektöründe istihdam edilmelerinin sağlanması ve seracılık alanında mesleki eğitimlerin desteklenmesi amacıyla sebze ve meyve üretiminin gerçekleştirilebileceği uygulamalı sera bahçesi kurularak, gerekli tarımsal ekipman desteği sağlandı.

Proje sayesinde tarım sektöründe üretime başlayan faydalanıcılar yaklaşık 2 tonluk sebze (domates ve biber) üretimi gerçekleştirdi. Yürütülen proje ile ceza evi süresince mahkumların meslek edinmelerine imkan tanınarak, tarımsal üretime katkının yanısıra sosyo-ekonomik açıdan rehabilitasyon süreçleri desteklendi.

Projenin açılışında konuşan Maputo Ulusal Kadın Ceza Evi Müdürü Julıa Macuacua, TİKA tarafından gerçekleştirilen proje sayesinde kadın mahkumların rehabilitasyon süreçlerine yönelik önemli katkı sağladığını ifade etti. Gerçekleştirilen proje ile 60 kadına yönelik tarım sektöründe meslek edinmelerine yönelik ihtiyaç duyulan fiziki ve teknik alt yapının oluşturularak, kadınların gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkan sağlandığını ifade eden Macuacua, verilen destek için TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Sonraki Haber

TİKA İşbirliğinde Gambiyalı Turizm Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Turizm Eğitim Programının (TUREP) 2. aşaması olan “Turizm İleri Düzey Yiyecek İçecek ve Konaklama Hizmetleri Eğitici Eğitimi”,  Gambiyalı Turizm uzmanlarının katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi. TİKA, T.C. Milli...