Haberler

24 Ağustos 2020

Mozambik’te Tarih Araştırmalarına TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Mozambik’te bulunan en önemli tarihi eserlerden biri olan Maputo Kalesi bünyesindeki “Yorum ve Kaynak Merkezi”ni donattı.

Başkent Maputo’da bulunan Maputo Kalesi Mozambik’in önemli tarihi değerlerinden biri. Eduardo Mondlane Üniversitesi tarafından müze ve “Yorum Kaynak Merkezi” olarak kullanılan kale bünyesinde Mozambik tarihini daha iyi anlamak için çalışmaların yürütülmesi planlanıyor. Bu çalışmalara destek olunması amacıyla TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile merkezin donatımı sağlanarak bilişim altyapısı güçlendirildi.

Projenin açılışına Eduardo Mondlane Üniversitesi Kültür İşleri Daire Başkanı Prof. Doktor Alda Costa, TİKA Program koordinatörü Ömer Faruk Mergen, üniversite yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

Açılışta konuşan Prof. Costa; “Bu proje, Mozambik’in kolonyal dönem ve öncesine yönelik çalışmalarımıza destek olacaktır. 2018 yılında Türk ve Mozambikli gönüllülerin çektiği fotoğrafların sergilenmesi ile başlayan bu işbirliğinin buralara geldiğini görmek bizi mutlu ediyor.” ifadelerini kullandı.

Programda söz alan Mergen ise; tarih bilincinin gelişmesinin Türkiye açısından çok önemli bir konu olduğunun altını çizerek, “Dost ülkelerimizde bu alandaki çalışmaları desteklemekten büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

İlerleyen süreçlerde, Eduardo Mondlane Üniversitesi işbirliğinde arşiv yönetimi alanında da ortak çalışmaların gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Lübnan'daki Türk Hastanesi'ni Açma Çalışmaları TİKA Tarafından Başlatıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Beyrut Limanı'ndaki şiddetli patlama sırasında 4 hastanenin devre dışı kaldığı Lübnan'da halkın yaralarını sarmak amacıyla açılması talimatı verdiği "Sayda Türk Travma ve Rehabilitasyon Hastanesi"nde çalışmalara başladı. TİKA Beyrut Ofisi Koordinatörü...