Haberler

05 Eylül 2016

Molla Devlet Fedai Külliyatı TİKA Tarafından Basıldı

Afganistan’ın en önemli şairlerinden Molla Devlet Fedai’nin bütün eserleri ilk kez “Molla Devlet Fedai Külliyatı” olarak Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından bastırıldı.

Molla Devlet Geldi Fedai’nin şimdiye kadar hiç basılmamış şiirleri biraraya getirilerek TİKA tarafından “Molla Devlet Fedai Külliyatı” ismiyle şiir severlerin ve araştırmacıların hizmetine sunuldu.

TİKA tarafından uzun süredir sürdürülen ve Afganistan’da yaşayıp iz bırakan tarihi şahsiyetleri ve eserlerini hatırlama amacı güden proje ve faaliyetlerde bu ay Devlet Geldi Fedai anıldı. Şairin anma programında Külliyat olarak bastırılan eseri de tanıtıldı.

Devlet Geldi Fedaiyi Anma ve “Molla Devlet Fedai Külliyatı” Tanıtma Programı;  Kuranı Kerim tilaveti ve Milli Marşların okunması ile açıldı. Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı sayın Raşit Dostum’un program hakkındaki Kutlama mesajı okundu.

Anma Toplantısı Kapasite Geliştirme Toplantı Salonunda Yapıldı

Anma Programında; TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin “Devlet geldi Fedainin tarzı ve Türkmen Şiirinin Türk Edebiyatındaki Yeri”, Kabileler Bakanlığı Müşaviri ve Afganistan Türkmenlerinin İl Yaş Ulusu Kurban Ağa “Hoşgeldiniz”, Semengan Üniversitesi Rektörü Üstad Muhammed Nazari “Şairin özgeçmişi hakkında”,  Ariana TV Genel Müdürü Azizullah Aral "Şairin Hayatı ve Şairin Yolunun Gençler Tarafından İzlenmesi”, Darice Konuşan Türk Tebarlar Şurasının Başkanı Dr. Muhammed Azam Hincani “Düzenlenen Kültürel Programlarla Birbirimizle Daha Yakın Hissedeceğiz”, Afganistan Yüksek Seçim Kurulu Üyesi Peygamberkul Doğan “Şairin biyografisi ve şiirleri”, Yupek Yolu Vakfı Başkanı Mustafa Kemal Mahdum “Şairin görüşleri”, Kabil Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Hamidullah Tadaş “Şairi Mahdumkuli ile karşılaştırma”,  Afganistan Kültür Bakanlığı Vatandaşlar Dergisinin Editörü ve eseri yayına hazırlayan Abdurrahman Sohbet “Kitabın baskı süreci hakkında”, Afganistan Türkmenler Şurasının Başkanı Said Nimetullah Sadat “Kitabın Türkmenler arasındaki önemi”, Kabil Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Muhammed Turdi Beginç “Kitabın gençler üzerindeki etkileri” başlıkları altında konuştu. Konuşmaların ve programın genel değerlendirmesini Prof. Yakup Vahidi yaptı.

Yaklaşık 400 misafir tarafından izlenen programın kapanış konuşması Afganistan Barış Konseyi Başkan Yardımcısı Abdul Kerim Haddam tarafından yapıldı.

Verilen öğle yemeğinden sonra programın ikinci bölümü başladı ve sanatçılar; Türkistanlı Kemal ile Serveri, şairin seçme şiirlerinden parçalar sundular. Katılan herkese Molla Devlet  Fedai Külliyatı hediye edildikten sonra hatıra fotoğraf çekimi ile toplantı tamamlandı.

Molla Devlet Geldi Fedai kimdir?

Afganistan’ın en önemli şairlerinden biri olan Molla Devlet Fedai; 1900 yılında şimdiki Türkmenistan’ın Burdalık bölgesinde (o zamanki Buhara beyliğine bağlı Burdalık bölgesinde) doğmuş, 1972 yılında Afganistan’ın Faryab ilinin Karamkol ilçesinin Altıbölek köyünde vefat etmiştir. Şair, yaşadığı dönemin sosyal olaylarını şiirlerinde işleyerek halkı bilinçlendirmeye çalışmıştır. Yazdığı şiirler bugün hala Afganistan’da büyük saygı görmekte ve genç kalemlere ilham olmaktadır. Kadim tarihimize ve kültürümüze damga vuran bu güzide şairimizin eserlerinin tamamı ilk kez “Molla Devlet Fedai Külliyatı” başlığı altında toplanarak TİKA tarafından bastırılmış ve gelecek nesillere aktarılması sağlanmıştır.

 

Sonraki Haber

Ukrayna’nın Kültürel Başkenti Lviv’de Türkçe Coşkusu

Ukrayna’nın en köklü eğitim kurumlarından biri olan Lviv Milli İvan Franko Üniversitesi Şarkiyat Bölümü ve Türk Dili ve Edebiyatı Merkezi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle yenilendi. Yenilenen Lviv Milli İvan Franko Üniversitesi...