Haberler

23 Mart 2019

Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon’dan TİKA’ya Onur Nişanı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kişinev koordinatörü Selda Özdenoğlu’na Moldova’da ülkeye katkı sunan kişilere verilen üst düzey bir devlet ödülü olan Moldova Cumhuriyeti Onur Nişanı verildi.

Resmi gazetede yayınlarak ilan edilen Cumhurbaşkanlığı kararında onur nişanına TİKA Kişinev koordinatörü Selda Özdenoğlu,  Gagauz Yeri Başkanı Irina Vlah ve eski hakim Iulia Sırcu layık görüldü. Cumhurbaşkanlığında düzenlenen törende konuşan Igor Dodon, Türkiye ve Moldova arasındaki ‘stratejik ortaklık’ boyutuna ulaşan dostluk ilişkisine değinerek TİKA’nın Gagauz Yeri ve Moldova’da gerçekleştirdiği başarılı projelerdeki rolü ve iyi niyetli katkılarından ötürü TİKA Kişinev Program Koordinatörü Selda Özdenoğlu’na Moldova Cumhuriyeti Onur Nişanı’nı takdim etti.

Türkiye ve Moldova Cumhuriyeti ilişkileri açısından zirve niteliği taşıyan 2018 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Moldova’ya ve Gagauz Yeri’ne 20 yıl aradan sonra ilk defa ziyaret gerçekleştirmişti. Ziyaret kapsamında iki ülke arasında Stratejik Ortaklık Belgesi imzalanmıştı.

TİKA Moldova’da sağlık, eğitim, idari ve sivil altyapıların geliştirilmesi ve tarımsal üretim sektörlerinde 25 yılda 400’den fazla proje ve faaliyet gerçekleştirdi. Gagauz Özerk Yeri'nde hastane ve kreş inşa eden TİKA, Kişinev'de ise Moldova Cumhurbaşkanlığı binasını yeniledi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Moldova'da TİKA tarafından kapsamlı tadilatı yapılarak mobilya ve donanımı temin edilen Moldova Cumhurbaşkanlığı Binasının açılışını yaptı. Gagauz Özerk Yeri'nde ise Komrat Bölge Hastanesi bünyesinde TİKA tarafından inşa edilen ve tıbbi donanımı temin edilen 56 yatak kapasiteli Aziz Sancar Tanı ve Tedavi Merkezi’ni açtı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Arjantin'de Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Arjantin İslam Merkezi arasında Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Arjantin resmi ziyareti kapsamında inşa edilmesi talimatını verdiği anaokulunun protokolü imzalandı. Arjantin, Buenos Aires’te düzenlenen imza törenine protokolü...