Haberler

06 Mayıs 2017

Moldova Başbakanı Pavel Filip Başbakan Binali Yıldırım İle Görüşmesinde TİKA'ya Teşekkürlerini İletti

Moldova Başbakanı Pavel Filip Başbakan Binali Yıldırım İle Görüşmesinde TİKA'ya Teşekkürlerini İletti

Başbakan Binali Yıldırım ile Moldova Başbakanı Pavel Filip, başkent Kişinev'deki Devlet Konukevi'nde gerçekleştirilen baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Binali Yıldırım Moldova ziyareti kapsamında, Kişinev'deki Devlet Konukevi'nde  baş başa ve aralarında TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'ın da bulunduğu heyetler arası  görüşmenin ardından Moldova Başbakanı Pavel Filip ile ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yıldırım, "Ekonomik ilişkilerimiz gerçek potansiyelden uzak. Anlaşmalarla ticarette, turizmde ilişkiler daha ileriye taşınacak. 15 Temmuz'da verilen desteğe teşekkür ediyoruz. Serbest ticaret anlaşmalarıyla birlikte bu süreci daha da hızlandıracağımızı düşündürüyoruz. TİKA ofisimiz Moldova'da bir çok projeye destek olmaya devam edecek." dedi.

Moldova Başbakanı ​Filip ise, iki ülke ilişkilerinin mükemmel düzeye ulaştığını anlattı ve Türkiye’nin doğal afet nedeniyle Moldova’ya yaptığı mali yardımdan dolayı Türk halkına ve hükümetine teşekkür eden Filip, "100 bin avroluk mali yardım bizim için çok değerlidir. Bu yardım en ihtiyaç duyduğumuz dönemde bize gönderildi." dedi.

İki ülke arasında çok iyi bir siyasi diyalog bulunduğunu aktaran Filip, Türkiye’nin Moldovaiçin stratejik ortak olduğunu vurguladı.

Türkiye ile Moldovaarasındaki serbest ticaret anlaşmasının ekonomik ve ticari ilişkileri canlandırdığına dikkati çeken Filip, "Türkiye, Moldova için çok önemli ve birinci ticari ortaktır. Türk yatırımcıları Moldova’da başarılı işler yaptı. Eminim ki bu ziyaret sonrasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın icraatları ile ülkemize daha çok yatırımcının geleceğini umuyorum." şeklinde konuştu.

Başbakan Filip, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) ülkesindeki yatırımlarına işaret ederek, TİKA aracılığı ile eğitim, tarım, sağlık ve altyapı alanlarında uygulanan 24 projenin 2 milyon avro tutarında olduğu bilgisini paylaştı.

Filip, Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’nin Türkiye ile Moldova arasında köprü işlevi gördüğünü ifade ederek, Türkiye’nin bu bölgeye sağladığı katkılara büyük değer verdiklerini dile getirdi.

Sonraki Haber

Başbakan Binali Yıldırım Moldova’da TİKA Projelerini Açtı

Başbakan Binali Yıldırım Moldova ziyareti kapsamında başkent Kişinev ve Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) projelerinin açılışlarını gerçekleştirdi.  Çeşitli temaslarda, açılışlarda ve anlaşmalarda bulunmak üzere beraberindeki heyet ile Moldova’ya gelen...