Haberler

30 Haziran 2017

Moldova’da Fulger Özel Polis Birliği Spor Salonuna Tadilat Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moldova’da Fulger Özel Polis Birliği Spor Salonuna tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA desteği ile tadilatı ve donanımı tamamlanan Moldova Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü "Fulger" Özel Polis Birliği spor salonu resmi törenle faaliyete başladı.

Törene Moldova Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Alexandru JİZDAN, T.C. Kişinev Büyükelçisi Hulusi KILIÇ, TİKA Moldova Program Koordinatörü Canan Alpaslan,"Fulger" Komutanı Vasile IVAS,  çok sayıda gazi ve emniyet güçleri temsilcileri katıldı.

İçişleri Bakanı Alexandru Jizdan, Türk halkı ve TİKA’ya teşekkürlerini ileterek, Nisan ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaret esnasında Türk polisinin tecrübesinden çok etkilendiğini belirtti. Geçtiğimiz sene 15 Temmuz tarihli darbe girişimi esnasında bilhassa çevik kuvvet mensuplarının önemli görevler üstlenmiş olduğuna değinen Jızdan; bu zor günlerin emniyet mensupları için aynı zamanda çok büyük bir deneyim olduğunu vurgulayarak emniyet alanında iki ülke arasında işbirliğinin artarak devam etmesini temenni etti.

1991 yılında kurulan “Fulger” (Yıldırım) Özel Polis Birliği, Moldova’da toplumsal düzenin sağlanması ve silahlı suçlara müdahale etmek üzere özel eğitimden geçen en seçkin polis memurlarından oluşuyor. Yaklaşık 400 personelin görev yaptığı “Fulger” Birliği, ülkede barış zamanında emniyet ve huzuru korumanın yanı sıra Moldova Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını kazandığı ilk yıllarda olduğu gibi gerekli hallerde ülke savunmasında silahlı kuvvetlerin görevini de üstlenebiliyor.

Sonraki Haber

Macaristan Hükümeti Liyakat Nişanı TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'a Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın Macaristan genelinde yürüttüğü kalkınma ve tarihi kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalarından dolayı, Macaristan Hükümeti tarafından TİKA Başkanı Serdar Çam'a Liyakat Nişanı verildi. Macaristan Büyükelçiliği Konutunda gerçekleştirilen törende, Türkiye adına...