Haberler

12 Haziran 2014

Moğolistan'da 71. Kreşin Eğitim Ortamı İyileştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moğolistan Ulanbator Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Han Uul İlçe Belediyesi sınırları içerisinde yer alan 71. Kreşi’nin tadilatı ve tefrişatı gerçekleştirildi.

Moğolistan Ulanbator Büyükşehir Belediyesi Han – Uul İlçe Belediyesi sınırları içerisinde yer alan 71. Kreşi bölgedeki gece kondu mahallelerinde yaşamakta olan 2 – 6 yaş arası 353 çocuğa okul öncesi eğitim veriyor. 71. Kreşin eğitim ortamının geliştirilmesi için TİKA tarafından söz konusu kreste incelemelerde bulunuldu. İncelemeler sonunda çocukların fiziki standartlarına uygun hijyen ortamı sağlanmadığından çocukların bulaşıcı hastalıklarına yakalanma riski olduğu, banyo ve tuvaletlerinde sıcak su temininin olmadığı tespit edildi.

Bu çerçevede TİKA tarafından 71. Kreşin tüm sınıfının ve ortak kullanım alanlarının tadilat ve tamiratı yapılarak, her sınıfa 1 adet şofben kuruldu. Ayrıca 353 çocuk için elbise dolabı temin edilerek sınıfların tefrişatı yapıldı. TİKA tarafından tadilatı ve tefrişatı yapılan 75. Kreşi düzenlenen törenle hizmete sunuldu.

Törene Türkiye Ulanbator Büyükelçisi Murat Karagöz, TİKA Ulanbator Koordinatörü Doç. Dr. Ekrem Kalan, Han Uul Belediyesi yetkilileri ve 71. Kreş personeli ile veli temsilcileri katıldı. Türkiye Ulanbator Büyükelçisin Karagöz törende yaptığı açıkalamada geçmiş ve gelecek için yaşlılar ve çocukların çok büyük önem arz ettiğini belirterek, çocukların eğitim ortamının geliştirilmesine katkı sağlayan çok güzel proje gerçekleştiren TİKA’ya teşekkrülerini iletti. 71. Kreş yetkilileri ise dost ve kardeş ülke olan Türkiye halkı tarafından yapılan yardımlar için minettar olduklarını dile getirdiler.

Han Uul Belediyesi yetkilileri tarafından, Han Uul Belediyesi’nin geliştirilmesine ve çocuklara yönelik gerçekleştirilen proje için TİKA Ulanbator Koordinatörü Doç. Dr. Kalan’a Onur Sertifikası takdim edildi. Tören sınıfların gezilmesiyle son buldu.

Sonraki Haber

Sırbistan'da Tarım Projelerine Devam Ediliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sırbistan’da bulunan Meroşina Bölgesinde yaşayan çiftçilere 5000 adet vişne fidanı desteğinde bulunuldu. Tarım ülkesi olan ve nüfusunun yüzde 30’u tarımsal faaliyetlerle geçimini sağlayan Sırbistan’da, ülkeye yönelik her türlü...