Haberler

13 Nisan 2016

Moğolistan’da Kalkınma İşbirliği Anlaşmaları İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) heyeti resmi temaslarda bulunmak ve projeleri uygulamak amacıyla Moğolistan’a çalışma ziyaretinde bulundu.

TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er’in başkanlık ettiği heyetin ziyareti sırasında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moğolistan Hükümeti Arasında Kalkınma İşbirliği Anlaşması imzalandı.

TİKA Başkan Yardımcısı Er, 1 hafta süren, ziyaretinde Moğolistan Adalet Bakanı Sayın Dorligjav Dambi, Moğolistan Maliye Bakanı Sayın Bolor Bayarbaatar, Moğolistan Hakimler Yüksek Kurulu Başkanı Sayın Lundendorj Nanzaddorj ile görüştü.

Görüşmelerde TİKA tarafından Moğolistan’da gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi düşünülen projeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. TİKA Başkan Yardımcısı Er’in ziyareti kapsamında, TİKA Ulanbator Program Koordinasyon Ofisinin çalışmalarına yönelik “Kalkınma İşbirliği Anlaşması” Moğolistan’da yürütülmesine karar verilen “Bilge Tonyukuk Kazı çalışmaları ve Müze kurulması”, Moğolistan’ın Bulgan Vilayeti Bayannuur İlçesi sınırları içerisinde yer alan, Ulaan Herem bölgesinde bulunan Göktürk dönemine ait, “Şoroon Bumbagar Kurgan Konservasyonu ve Restorasyonu Projesi” çalışmalarına yönelik üç önemli projenin protokolleri ve anlaşma metinleri imzalandı.

Moğolistan Hakimler Yüksek Kuruluna Türkiye Hükümeti adına TİKA tarafından kullanılmak üzere bir adet minibüs temin edildi. Minibüs teslim törenine, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, Türkiye Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurumu (HSYK) Başkan Vekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, ve beraberindeki heyet üyeleri, Moğolistan Hâkimler Yüksek Kurulu Başkanı Lundendorj Nanzaddorj, heyet üyeleri, T.C. Ulanbator Büyükelçisi Murat Karagöz, Ulanbator Program Koordinatörü Veysel Çiftci ile diğer Türk ve Moğol üst düzey yöneticiler katıldı.

Moğol yetkililer Türkiye’ye ve TİKA’ya yapmış olduğu yardımdan dolayı teşekkürlerini ilettiler. 

Sonraki Haber

Serebral Palsi Tedavisi’nde Türkiye Tecrübeleri TİKA Katkılarıyla Pakistan’a Aktarıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Pakistan’da serebral palsi hastalığı tedavisi kapsamında işbirliği sağlandı. TİKA, Pakistan’da sağlık alanında gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekledi. Pakistan’ın Peşaver şehrinde, özellikle serebral palsili hastaların tedavisi konusunda...