Haberler

14 Aralık 2016

Moğolistan’da Helal Kesim Standartları Oluşturuluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonu ile Moğolistan’da hayvancılık sektörünün canlandırılması ve et ürünlerinin ihracatının geliştirilmesi amacıyla Helal Kesim Standartları eğitim programı başlatıldı.

Moğolistan Gıda, Tarım ve Hafif Sanayi Bakanlığı işbirliğinde, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanlarının katılımıyla Moğolistan et ve et ürünleri sektöründe çalışan 30 uzmana yönelik “Helal Kesim Standartları” eğitimi programı düzenlenmişti. Eğitim programının ikinci etabı olan kesicilerin eğitimi programına başlandı.

Moğolistan Et Üreticileri Birliği, Moğolistan Veterinerlik Enstitüsü, Moğolistan Standardizasyon ve Metroloji Ajansı, T. C. Büyükelçilik Sosyal Koordinatörlüğü, Moğolistan Müslümanlar Cemiyeti temsilcilerinin katılımı ile eğitim programının açılışı gerçekleşti.

TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Veysel Çiftci, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Moğolistan dış ticaretinin lokomotif sektörlerinden hayvancılığın geliştirilmesi için çalışmalara devam edileceğini söyledi. Çiftci, Helal Kesim Standartları eğitimlerinin sonucunda eğitime katılan işletmelerin uluslararası geçerliliği bulunan sertifika kazanacaklarını belirtti.

Moğolistan Gıda, Tarım ve Hafif Sanayi Bakanlığını temsilen açılışa katılan Ts. Tsetsegdari konuşmasında, helal gıda standartlarının oluşturulması neticesinde Moğolistan’ın hayvancılık sektöründeki pazar payının artacağını ifade ederek, destekleri için Türk halkı ve TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Sonraki Haber

Afganistan Milli Eğitim Bakanından TİKA’ya Teşekkür

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Afganistan Eğitim Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan Öğretmenlere Yönelik Kapasite Arttırma Programı’nın 14. bölümü tamamlandı. 14. Bölüm sonunda katılımcılara sertifikaları Afganistan Eğitim Bakanı Asadullah Hanif Belhi’nin katıldığı törenle verildi....