Haberler

07 Haziran 2016

Moğolistan’da Engelli Öğrenciler Okuluna TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’da engelli çocukların sosyal hayata uyum sağlamaları, kişisel ve bedensel gelişimlerine katkı amacıyla İşitme Engelliler Okulu’nun sanat ve gösteri salonunun tadilat ve donanımını gerçekleştirdi.

TİKA tarafından Moğolistan’da İşitme Engelliler Okulu’nun sanat ve gösteri salonunun yeniden düzenlenmesi yapılarak ihtiyaç duyulan müzik enstrümanlar temin edildi.

Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da faaliyet gösteren engelli öğrencilere ait okul 1964’te kuruldu. Okul, ülkenin farklı bölgelerinden gelen işitme engelli çocukların yatılı eğitim gördüğü tek okuldur. TİKA tarafından gerçekleştirilen projede engelli çocukların sosyal aktivitelerini gerçekleştirmek, el becerilerini sergilemek ve çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlerini icra etmek, engelli çocukların topluma kazandırılması amaçlanıyor.

TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er’in katılımıyla düzenlenen törenle okulun sanat ve gösteri salonu hizmete açıldı. TİKA Başkan Yardımcısı Er, konuşmasında Türk-Moğol halkının ortak kültürlerden geldiğini aynı coğrafyayı paylaştığını belirterek, eğim ve sosyal programlara bundan sonrada Türkiye’nin desteğinin devam edeceğini dile getirerek projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış töreninde, İşitme Engelliler Okulu adına 10. sınıf öğrencisi Miçidmaa Ölziisayhan, okullarına yapılan katkılardan dolayı, TİKA’ya ve Türk halkına teşekkür ettiğini iletti.  

Sonraki Haber

TİKA Namibya’da San Topluluğu için Kırsal Kalkınma Projesi Başlattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Namibya’da yaşayan kadim San Topluluğu için kırsal kalkınma programı başlattı. Programın ilk etabında Namibya’nın Tsumkwe şehri kırsalında kamplarda yaşayan Sanlara insani yardım ulaştırıldı. TİKA tarafından, Namibya’nın Otjozondjupa Bölgesi...