Haberler

29 Eylül 2014

Mogadişu Belediyesi'ne İlk Yardım Eğitimi

Mogadişu’da faaliyet gösteren Sağlık Bakanlığı Mogadişu Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı işbirliğinde Mogadişu Belediyesi İtfaiyesine ilk yardım eğitim programı düzenlendi.

TİKA, Somali’de gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA ve Mogadişu’da faaliyet gösteren Sağlık Bakanlığı Mogadişu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mogadişu Belediyesi İtfaiyesine ilk yardım eğitim programı düzenlendi.

Eğitim programı kapsamında katılımcılara temel İlk yardım, boğulmalarda ilk yardım, hasta ve yaralı taşıma teknikleri, hayvan ısırmalarında ilk yardım, göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçması durumunda ilk yardım, kanamalarda ilk yardım, bilinç bozukluklarında ilk yardım, zehirlenmelerde ilk yardım ve yanıklarda ilk yardım olmak üzere değişik alanlarda bilgilendirmelerde bulunuldu. 13 gün boyunca 3 gruba yönelik düzenlenen eğitim sonucunda düzenlenen sınavla 42 kişi sertifika almaya hak kazandı.

Eğitim programı sonunda, Mogadişu Belediye yetkilileri, kursiyerler, Sağlık Bakanlığı Mogadişu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Personeli, TİKA yetkilileri ve vatandaşların katımlıyla sertifika töreni düzenlendi. Sertifika almaya hak kazanan katılımcılara sertifikaları Mogadişu Belediyesi yetkilileri, Mogadişu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Dr. Uğur Gençoğlu ve TİKA Mogadişu Koordinatörü Ahmet Göçer tarafından takdim edildi. Katılımcılar söz konusu eğitim programının düzenlenmesinden dolayı TİKA ve Sağlık Bakanlığı Mogadişu Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkililerine teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Gürcistan Genç Kamu Görevlilerine Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle Gürcistan Strateji ve Uluslararası Araştırma Derneği’nin, yeni lider neslinin yetiştirilmesi girişimi çerçevesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Eğitim Projesi kapsamında 24 Gürcistanlı kamu personeline eğitim programı düzenlendi. TİKA desteği...